Lebo len zdravá pleť je krásna pleť

Mezoterapia, všetko čo by ste mali o tejto procedúre vedieť.

Pár týždňov dozadu som na sociálnych sieťach zverejnila fotku s popisom venovaným mezoterapii. Množstvo z vás ma následne kontaktovalo, čo to vlastne tá mezoterapia je a pre koho je vhodná. Preto som sa rozhodla venovať celý článok len tejto procedúre, a dnes sa o nej dozviete všetko potrebné. Podstatou tohto ošetrenia je perforovanie pokožky pomocou ihiel a následná aplikácia intenzivného séra. Mezoterapia sa môže vykonávať doma, v kozmetickom salóne, alebo v dermatologickej ambulancii. Hlavný rozdiel je vo veľkosti použitých ihiel. V domácom prostredí nemôžete používať veľkosť, ktorá je určená pre profesionálov, ale aj napriek malej veľkosti ihiel dosiahnete výborné výsledky. Viem, neznie to príliš lákavo prepichovať svoju pleť ihlami, ale výsledok stojí naozaj zato. Veď posúďte sami, čo všetko dokáže.

Hlavné účinky mezoterapie

 • celková revitalizácia pleti – spevnenie pleti, lepšia hydratácia, zjednotený tón pleti,
 • novotvorba kolagénu,
 • zjemnenie vzhľadu vrások,
 • zjemnenie pigmentácií,
 • stiahnutie pórov,
 • redukcia jaziev,
 • redukcia strií,
 • podpora rastu vlasov,
 • omladenie problematických partií tela.

Prečo práve ihly?

Tajomstvo úspechu mezoterapie sa ukrýva práve v ihlách. Pomocou nich dokážeme v pokožke stimulovať prirodzenú ochrannú funkciu, ktorá sa vekom spomaľuje. Jemnými vpichmi dostanú nervové zakončenia signál, že pokožka bola poranená a spustia proces hojenia. Cez ranky, ktoré sme počas rolovania spôsobili sa použité sérum dokáže penetrovať hlbšie, a tým pádom je aj omnoho účinnejšie. Pri topickej aplikácií séra sa množstvo aktívnych látok stráca práve transferom do hlbších vrstiev pokožky. Po mezoterapii získate z rovnakého séra omnoho väčší efekt, nakoľko ranky uľahčujú prienik, a vy máte vyššiu koncentráciu biologicky aktívnych látok v pokožke. Používané ihly sú dostatočne tenké a malé, aby bolo ošetrenie efektívne, zároveň sú jemné a nespôsobujú poškodenie ani poranenie pokožky.

Ako správne vykonávať mezoterapiu?

 • precízne odlíčenie pleti,
 • dezinfekcia pokožky,
 • rollovanie pokožky,
 • aplikácia séra,
 • upokojujúci krém / maska.

Základ je mať odlíčenú a vydenzifikovanú pleť. Áno aj vydenzifikovanú, len odlíčiť ju nestačí. V lekárňach je k dispozícií množstvo dezinfekčných produktov, ktoré si nájdu vo vašej domácnosti využitie nielen pred mezoterapiou. Nie sú ani finančne náročne, tak si ich určite kúpte. Do pleti chceme zapracovať biologicky aktívne látky a nie mikróby tak tento krok nepodceňujte. Aj v ambulanciách vám pred každým odberom krvi, alebo šitím/operáciou vydenzifikujú kožu, keď ju idú narušiť, tak si tento štandart osvojte aj doma. Pokožka sa vám zato určite odvďačí.

Následné rollovanie začíname od čela, ktoré býva najviac bolestivé. Ideme postupne od jeho stredu, jedným smerom postupne k spánkom. Najskôr kolmo, potom rovno a nakoniec šikmo. Všetky ťahy stačí vykonať 10x. Pri rollovaní na pokožku nevyvíjame tlak, ale len jemne držíme valček v ruke. Pri tlaku by sme mohli spôsobiť neželané poranenia na pokožke. Očné okolie vynechávame a nerollujeme. Po ukončení rollovania jednej časti tváre okamžite nanášame sérum, aby bola procedúra čo najviac účinná. Nečakáme, kým prerollujeme celú plochu tváre. Sérum necháme pôsobiť aspoň 30 minút a až potom aplikujeme krém. Veľmi vhodné po mezoterapii sú všetky druhy CICA krémov.

Séra, ktoré sa počas procedúry používajú nemôžu obsahovať žiadne škodlivé látky v kozmetike ( viac sa dozviete v tomto článku Najviac škodlivé chemikálie). Pokožke chceme dopriať  iba látky, ktoré majú prospešný účinok a sú telu vlastné. Ako napríklad najviac používaná kyselina hyalurónová, peptidy, minerály a koenzýmy, vitamíny a aminokyseliny. Najlepšie je používať séra, ktoré sú sterilne balené, napríklad v ampulkách. Mastné a hutné prípravky pri mezoterapii nepoužívame, iba séra.

Ako ošetrovať pleť  po mezoterapii?

Bezprostredne po ošetrení pleť jemne napuchne a začervenie. Je to úplne bežné a v poriadku, že tento stav môže pretrvať až dva dni. Pokožka je následne tvrdšia na dotyk. Pleť môže byť aj jemne bolestivá. Na jej upokojenie môžete prikladať studené obklady na pleť. Minimálne 12 hodín po zákroku nemôžete používať make-up. Dôležité je ošetrovať pleť veľmi jemne. Týžden po procedúre je potrebná slnečná ochrana s UV faktorom 30. Najbližších desať dní vynechajte abrazívne peelingy a sťahujúce masky zo svojej rutiny. Používajte radšej hydratačné produkty. Pobyt v saune, alebo v bazéne je takisto nežiadúci z dôvodu možnej infekcie. A solárium dúfam, že ani nemusím uvádzať. 😀 Najbližšie môžete opakovať procedúru po týždni.

Aké sú kontraindikácie mezoterapie?

Mezoterapia sa môže vykonávať iba na zdravú pokožku. Valčekom nikdy neprechádzame cez znamienka! Pri všetkých dole uvedených faktoroch sa mezoterapia nesmie vykonávať nakoľko by mohla poškodiť stav pokožky.

 • akútne alebo infekčné ochorenie kože,
 • cievne ochorenie kože / rosacea,
 • keloidné ( vystúpené ) jazvy,
 • akné, bradavice,
 • časté herpesy,
 • solárne keratózy,
 • cukrovka.

Podľa čoho vyberať dermavalček?

Možnosti ako perforovať pokožku je viac, ale najpoužívanejší, ako aj najviac praktický je práve dermavalček. Jeho výhoda spočíva v ľahkom a rýchlom použití. Oblým tvarom sa zároveň lepšie dostanete na všetky časti tváre. Okrem neho sú k dispozícií aj tzv. pečiatky, alebo dermapeny. Tie sú určené skôr na lokálne ošetrenie pokožky. Na domáce použitie je určená maximálna dĺžka ihiel 0,3 mm. Väčšia veľkosť je určená pre profesionálov, či už sú to kozmetičky, alebo v poslednom prípade doktori. Doktori môžu séra aj injektívne vpichovať pomocou špeciálneho prístroja, kedy sa dosiahne najväčší efekt.

Na fotke je pečiatka určená na domácu starostlivosť s veľkosťou ihiel 0,2 mm.

Valček odporúčam kupovať sterilne zabalený a s ihlicami z titánu alebo chirurgickej ocele. Čím menší počet ihlíc bude mať, tým viac bolestivá bude metóda ako aj hlbší prienik. Určite by som nekupovala valček z „ali express“, alebo z „ebay“ za pár €. Materiál, ktorý nie je dostatočne kvalitný, by mohol spôsobiť infekciu pokožky. Po každom použití je potrebné valček najskôr dôkladne opláchnuť pod prúdom horúcej tečúcej vody a následne ho vydenzifikovať. Dezinfekciu na nástroje zakúpite spolu s dezinfekciou na pokožku v každej lekárni. Ak máte valček veľmi dlho, ihly sa otupia a potom môže byť mezoterapia omnoho viac bolestivá. Vtedy odporúčam zakúpiť nový valček.

Rozdiel medzi veľkosťou 0,2 mm a 1 mm.

mezoterapia

Odporúčam mezoterapiu?

Určite áno. Je to skvelá, veľmi efektívna a nenáročná metóda ošetrovania pokožky. Dosiahnete ňou omnoho silnejší efekt ako pri klasickom kozmetickom ošetrení. A podľa použitého séra viete ňou vyriešiť takmer každý problém pleti. Dôležité je pri nej dodržiavať vysoký hygienický štandart, veľkosť ihiel ako aj rozostup medzi procedúrami. Potom sa jej nebudete chcieť vzdať. Už ste mali skúsenosti s touto procedúrou? Ako ste s ňou boli spokojní?

 

Please follow and like us:
error


11 thoughts on “Mezoterapia, všetko čo by ste mali o tejto procedúre vedieť.”

 • Dobrý deň. Až dnes som natrafila na váš článok, ktorý ma veľmi zaujal, nakoľko používam dermaroler. Mám však problém s prípravkami po použití dermarolera. Ja si na pleť nanášam nočné sérum od pestle mortar a od ordinary Amino Adidas + B5. Moja pleť je však aj niekoľko dní po zákroku červená, ako keby som mala alergiu. Mohli by ste mi napísať konkrétne značky, ktoré by bolo vhodné používať? Na iternete je toho napísané veľa, ale neviem sa v tomto správne orientovať a nechcem vyhodiť peniaze za niečo, čo mi moju pleť poškodí. Ďakujeme veľmi pekne. S pozdravom Oli.

 • Dobrý deň, chcela by som sa opýtať prečo nemožno používať mezoterapiu na rozaceu? Vo Vašich viacerých článkoch som si všimla, že píšete, že máte tiež takýto problém. Ako si teda ošetrujete ako profesionálka pleť s rozaceou? Ja mám tiež rozaceu, a vyskúšala som toho dosť, ale nič nezabralo. Žiaľ v poslednom čase sa mi pleť z horšila,myslím, keď som si ju začala viac ošetrovať. Ráno používam COSR X Low pH Morning gel, potom esenciu hyalurónovú, sérum od The Ordinary 10% Niacinamide a Zink 1%, nakoľko som čítala že do lekárskych krémov pre rosaceu sa pridáva ako hlavná zložka, potom krém denný a na noc nočný krém a tiež Vitamín C Suspension 23% nod The Ordinary.. Raz do týždňa si dávam BHA peeling a tiež ALA 5% od TO. Na rozaceu mám tiež krém od maď. prír. kozmetiky Ilcsi sírový a tiež ich masku pred udalosťou, nakoľko oni oporúčajú aj na problémovú pleť túto silno prehrievaciu masku, čím by sa mala pleť ukľudniť a stiahnuť. Žiaľ u mňa ani to nefunguje. Takže taraz mám pleť už začervenaú aj tam, kde predtým nebola a to čelo a väčšia časť lic, teda stred. Lekár mi predpísal krém Rozex,, no o tomto nie som presvedčená že funguje. Prepáčte, že sa takto rozpisujem, no zaujíma ma ako iní dokážu s týmto kožným problémom vyjsť. Ďakujem.

  • Dobrý deň Erika. Ako je uvedené v článku, mezoterapia sa môže vykonávať iba pri zdravej pokožke. A keď máte chronické ochorenie ako je rosacea, mohli by ste iba zhoršiť stav ochorenia. Ja som si robila mezoterapiu iba na čele, kde mám jazvy po akné, ale nemám tam rosaceu. Čo sa týka mojej starostlivosti viac sa dozviete v tomto článku http://happynewskin.com/citliva-plet/. Rozex som mala niekoľko balení. Pri začiatkoch používania mi najrýchlejšie stiahol prejavy ochorenia, ale neskôr ma už moc presušoval. Momentálne už mi musia miešať krémy podľa predpisu. Plus dostávam entizol tabletky k tomu. S ilcsi pracujem a poznám ju od strednej školy, keď to bola jedna z mnohých značiek na ktorých sme sa učili. Môžem sa opýtať absolvovali ste diagnostiku pleti? Ilcsi sa nemá predávať online a nechápem ako vám mohol niekto odporučiť túto kombináciu produktov. A určite nie je pre Vás vhodný, hlavne peeling pred udalosťou. Ten už určite nepoužívajte. Celkovo vidím vo Vašej starostlivosti veľa presušovania, veľa peelingov ( s ktorými treba opatrne pri rosacei) a takmer žiadnu výživu a hydratáciu. V prvom rade zredukujte množstve produktov. Viac hydratujte, obmedzte používanie vody z vodovodu na pokožku. A pokiaľ sa Vám výrazne zhoršil stav pokožky navštívte dermatológa. Ak sa bojíte rozex krému existujú aj iné varianty na rosaceu.

   • Ďakujem veľmi pekne. To Ilcsi som si dosť pozerala, a v jednom videu pani Ilcsi o tom hovorí, že táto maska je vhodná aj pre takúto pleť,
    len je to všetko po maďarsky. Ešte raz Vám ďakujem.

   • Dobrý deň, tak som si prečítala odporúčaný článok, a tak Vás prosím o radu s výberom kozmetiky. Mám z rady ILCSI Šípkový krém a Mišpuľový krém, tento som používala na noc ale som mala pocit takého pnutia, ďalej mám od nich masku Želé višňa ruža a tiež petržlenovú masku. Na sírový kreém od značky som čítala len samé chvály, aký je skvelý na rosaceu. Nakoľko som teraz v zahraničí zakúpila som si ako toner Benton Aloe BHA A COSRX BHA/AHA toner a tiež BHA Blackhead toner nakoľko mám trochu rozšírené póry. Potom od The Ordinary vyššie spomýnané produkty, Buffet, ALA, ako sérum, Squalane, HA, a tiež AHA 30% raz do týždňa maska, a raz do týždňa retinol 0,5% v squalane a tiež Niacinamide na rosaceu. Mám 48 rokov ale pleť som mala vždy v dobrom stave, ale aj jednoduchšiu starostivosť som mala, sérum a krém. No a tak som myslela, že by som mala ešte niečo naviac pridať, nakoľko zovšadiaľ čítam, že toto nestačí, tak som pridala, čo asi nie je šťastná voľba. Budem rada, ak si nájdete čas a poradíte mi. Zatiaľ ďakujem. Pekný deň.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.


error

Enjoy this blog? Please spread the word :)