Lebo len zdravá pleť je krásna pleť

Čistenie pleti základ k zdravej pokožke.

Čistenie pleti je najdôležitejší krok v Našej starostlivosti o pokožku.  Problém často nastáva keď tento krok vynechávame pravidelne alebo používame príliš agresívne prípravky k Nášmu typu pleti. V tomto prípade sa kvalita pleti rapídne zhoršuje. Ak aj nepoužívate dekoračnú kozmetiku a máte pocit, že pleť nie je potrebné vyčistiť aspoň večer mýlite sa. Pokožka je neustále vystavená vonkajšiemu prostrediu a veľmi ľahko sa znečistí a to či už prachom, kožnými sekrétmi, zbytkami použitého krému a v prípade použitia dekoratívnej kozmetiky aj líčidlami. Povrchové čistenie má za úlohu odstrániť všetky spomínané nečistoty z pokožky. Malo by byť krátke, jemné a šetrné. Žiadne silné vyťahovanie pokožky. Čistá voda nie je dostatočná na dôkladné odlíčenie preto je vhodné používať kozmetické prípravky nato určené.

Postup pri odličovaní.

Pleť najskôr očistíme prípravkom na tukovej báze (pleťové mlieko, hydrofilné oleje a čistiace krémy) lebo ako dekoratívna kozmetika tak aj nečistoty z ovzdušia sú lepšie rozpustné a odstrániteľné v tukoch. Ak používame veľké množstvo dekoratívnej kozmetiky alebo SPF ochrannu opakujte tento krok 2x. Produkt nanesieme na tvár a bez vyťahovania ho dôkladne vmasírujete po celej tvári. Tvár následne očistíme do navlhčeného uteráčika, alebo utrieme tampónmi s vodou. Potom použijeme pleťový tonik na vatovom tampóne na dočistenie a tonizovanie. Tampóny je vhodnejšie navlhčiť vodou a následne naniesť tonikum, aby sme ušetrili jeho spotrebu.
Ak máme špirálu alebo rúž najskôr odlíčime tieto časti a potom celú tvár. Ak by ste si najskôr odlíčili pleť a následne idete na pery alebo oči zanesiete si už odlíčenu pokožku. Pri čistení pleti musíme dávať pozor, aby sme z nej neodstránili hydrolipidový kožný film. Ak používate odličovacie oleje alebo gély pleť po umytí produktu hneď osušte.

Čo je to ten hydrolipidický film?

Neporušná pokožka je nepriepustnou bariérou pre choroboplodné mikroorganizmy či už sú to baktérie, plesne alebo rôzne vírusy. Do tela sa môžu dostať iba cez poranené a poškodené miesta pokožky.

Túto obranyschopnosť sledujú traja obrancovia imunitný systém, komplex prirodzených zložiek rohoviny a hydrolipidový kožný film. Je to prvá bariéra medzi kožou a vonkajším prostredím. Je to hlavne zmes vody vylúčenej z potných žliaz a tuku vylúčeného z mazových žliaz. Napomáha k prirodzenej hydratácií epidermy, chráni pred slnečným žiarením ako aj plesňami a baktériami. Preto je nesmierne dôležité, aby sme ho počas čistenia pleti neodstránili. Ak ho odstránime koža ho začne tvoriť viac čo pri mastnej pleti vedie k rýchlejšiej tvorbe zápalov.

Ako si správne vybrať prípravky na čistenie pleti?

V úvahu treba brať hlavne Náš typ pleti, jej aktuálny stav ako aj vek. Ak váhate, aký typ pleti máte v tomto článku sa dočítate ako si ho správne diagnostikovať. Poznáme viacero druhov odličovadiel. Ak máte po odlíčení napnutú pleť používate nesprávne produkty. Pleť musí ostať vláčna a hydratovaná a nie presušená a napnutá.

Pleťové mlieka a čistiace krémy, balzámy.
Sú vhodné pre všetky typy pleti. Odstraňujú nečistoty rozpustné v tukoch, predstavujú menšie riziko vzniku hrubej, drsnej a popraskanej pleti. Sú menej dráždivé a šetrné k hydrolipidickému filmu. Ich hlavná nevýhoda je, že vo vode rozpustné látky nemôžeme odstrániť a preto treba kombinovať s pleťovými tonikami. Efektívne, zároveň šetrne odlíčia všetky nečistoty a môžu sa použiť aj na odlíčenie očného okolia.

Pleťové toniká
Treba vyberať zásadne podľa typu pokožky a želaného efektu. Inak vysušujú a dráždia pokožku čo môže neskôr viesť k alergickej reakcii. Aplikujú sa vatovými tampónmi, alebo si nanesiete produkt do dlane a vtláčate do pokožky. Po vode obsahujú hlavne čistiace tenzidy a aj lieh. Pleťové vody s obsahom liehu sú vhodné iba na mastnú a aknóznu pokožku nikdy nie na suchú alebo citlivú pokožku. Aj mastná pleť by ich nemala používať dlhodobo. Takže v obsahu produktu sa nemôže medzi prvými zložkami nachádzať alcohol.

Micelárne vody
Jej tajomstvo sa skrýva v obsahu mikroskopických častíc – micel, ktoré zachytia väčšinu nečistôt a odstránia aj make-up. Micely pôsobia priam ako magnet na nečistoty, ktoré sa za normálnych okolností odpudzujú ako voda a olej. Ich kvalita spočíva z kvality použitých tenzidov a micelov. Tie sú však drahé preto nie sú všetky micelárne vody rovnako šetrné a kvalitné.  Ich hlavná výhoda je časová úspora kde rýchlo odstránite všetky nečistoty len jedným produktom. NIE SÚ VHODNÉ NA DENNÉ POUŽÍVANIE. Pri odličovaní iba micelárnou vodou dôkladne neodlíčite Vašu pleť preto je potreba ich kombinovať s ďalšími prípravkami. Po ich použití je potrebné zmyť pokožku vodou. Osobne odporúčam iba na odlíčenie pier a očí.

odličovanie pleti

Odličovacie oleje
Sú vhodné pre všetky typy pleti, hlavne pre citlivú, suchú a zrelú pleť. Z pleti odstránia nežiaduce tuky a doprajú prospešnú rovnováhu. Neobsahujú vodu čím šetria aj našu peňaženku nakoľko zodpovedajú väčšiemu množstvu produktu ako pleťové mlieko. S deficitom vody majú aj lepšiu stabilitu a menej sa darí škodlivým mikroorganizmom. V kombinácii s vodou jemne napenia a oproti pleťovému mlieku rýchlejšie odstránia vodeodolné produkty ako napríklad špirálu. Ak máte veľmi citlivú, suchú alebo aj problematickú pleť toto je vaša prvá voľba produktu.

čistenie pleti

Mydlá a gélové čističe
Sú najmenej šetrné k hydrolipidickému kožnému filmu. Vhodné sú hlavne pre mastný typ pleti. Pokožku môžu na základe zloženia presušiť a neprirodzene pnúť čím podporujú dehydratáciu pokožky. Najľahšie sa v nich udržiavajú nepriaznivé mikroorganizmy. Nemali by sme ich skladovať vo vlhkom prostredí ako napríklad na vani alebo v sprchovom kúte. Pri používaní gélov treba dávať väčší pozor na perifériu tváre, aby sme vždy dôkladne očistili celú tvár.Ak produkty veľmi penia neodporúčam ich na pravidelnú starostlivosť.

Sama striedam produkty a pri jednotlivých kategóriach máte aj možnosť vidieť moje aktuálne obľúbené. Verím, že článok Vám pomohol sa viac zorientovať v tom, ktorý produkt je pre Vás ideálny 🙂

Please follow and like us:
error


3 thoughts on “Čistenie pleti základ k zdravej pokožke.”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.


error

Enjoy this blog? Please spread the word :)