Čistenie pleti základ k zdravej pokožke.

Čistenie pleti je najdôležitejší krok v Našej starostlivosti o pokožku.  Problém často nastáva keď tento krok vynechávame pravidelne alebo používame príliš agresívne prípravky k Nášmu typu pleti. V tomto prípade sa kvalita pleti rapídne zhoršuje. Ak aj nepoužívate dekoračnú kozmetiku a máte pocit, že pleť nie je potrebné vyčistiť aspoň večer mýlite sa. Pokožka je neustále vystavená vonkajšiemu prostrediu a veľmi ľahko sa znečistí a to či už prachom, kožnými sekrétmi, zbytkami použitého krému a v prípade použitia dekoratívnej kozmetiky aj líčidlami. Povrchové čistenie má za úlohu odstrániť všetky spomínané nečistoty z pokožky. Malo by byť krátke, jemné a šetrné. Žiadne silné vyťahovanie pokožky. Čistá voda nie je dostatočná na dôkladné odlíčenie preto je vhodné používať kozmetické prípravky nato určené.

the ordinary olej

Postup pri odličovaní.

Pleť najskôr očistíme vhodným produktom podľa typu pleti. Ak neviete ktorý produkt je pre vás ideálny, alebo máte citlivú pleť vyberajte si produkty na báze tuku ( odličovacie oleje, balzámy, pleťové mlieka). Dekoratívna kozmetika tak aj nečistoty z ovzdušia sú lepšie rozpustné a odstrániteľné v tukoch.

Produkt nanesieme na suchú tvár a s navlhčenými rukami a bez vyťahovania ho dôkladne vmasírujete po celej tvári. Tento krok opakujeme vždy 2x po sebe. Tvár následne očistíme do navlhčeného uteráčika, alebo umyjeme tampónmi s vodou. Pri čistení môžete používať aj tzv double cleansing, kedy kombinujete dva rôzne typy odličovacích produktov. Začínate vždy čističom na báze tuku ( olej, balzám, mlieko) a potom kombinujete s čističom na báze vody ( gél a pena). Ak chcete používať micelárnu vodu, ide v prvom kroku čistenia. Pokožku odličujeme aj ráno, čistá voda nestačí na odstránenie množstva mazu, ktoré sa vytvorilo v noci.

Uteráky na čistenie pokožky striedajte denne. Ak by ste používali jeden uterák dlhšie vo vlhkom prostredí sa na ňom rozmnožia baktérie. Ak máme špirálu alebo rúž najskôr odlíčime tieto časti a až potom celú tvár. Ak by ste si najskôr odlíčili pleť a následne idete na pery alebo oči zanesiete si už odlíčenu pokožku. Pri čistení pleti musíme dávať pozor, aby sme z nej neodstránili hydrolipidový kožný film. Potom použijeme pleťový tonik podľa typu pleti. Tonik môžete aplikovať priamo rukami. Ak používate vatové tampóny je vhodnejšie navlhčiť vodou a následne naniesť tonikum, aby sme ušetrili jeho spotrebu.

Čo je to ten hydrolipidický film?

Zdravá pokožka vytvára nepriepustnú  bariéru pre choroboplodné mikroorganizmy či už sú to baktérie, plesne alebo rôzne vírusy. Do tela sa môžu dostať iba cez poranené a poškodené miesta pokožky.

Túto obranyschopnosť sledujú traja obrancovia imunitný systém, komplex prirodzených zložiek rohoviny a hydrolipidový kožný film. Je to prvá bariéra medzi kožou a vonkajším prostredím. Je to hlavne zmes vody vylúčenej z potných žliaz a tuku vylúčeného z mazových žliaz. Napomáha k prirodzenej hydratácií epidermy, chráni pred slnečným žiarením ako aj plesňami a baktériami. Preto je nesmierne dôležité, aby sme ho počas čistenia pleti neodstránili. Ak ho odstránime koža ho začne tvoriť viac čo pri mastnej pleti vedie k rýchlejšiej tvorbe zápalov.

Ako si správne vybrať prípravky na čistenie pleti?

V úvahu treba brať hlavne typ pleti, jej aktuálny stav ako aj vek. Ak váhate, aký typ pleti máte v tomto článku sa dočítate ako si ho správne diagnostikovať. Poznáme viacero druhov čističov. Ak máte po odlíčení napnutú pleť používate nesprávne produkty. Pleť musí ostať vláčna a hydratovaná a nie presušená a napnutá.

Pleťové mlieka a čistiace krémy, balzámy.
Sú vhodné pre všetky typy pleti. Odstraňujú nečistoty rozpustné v tukoch, predstavujú menšie riziko vzniku drsnej a dehydrovanej pleti. Sú menej dráždivé a šetrné k hydrolipidickému filmu. Efektívne, zároveň šetrne odlíčia všetky nečistoty a môžu sa použiť aj na odlíčenie očného okolia.

Micelárne vody
Ich tajomstvo sa skrýva v obsahu mikroskopických častíc – micel, ktoré zachytia väčšinu nečistôt a odstránia aj make-up. Micely pôsobia priam ako magnet na nečistoty, ktoré sa za normálnych okolností odpudzujú ako voda a olej. Ich kvalita spočíva z kvality použitých tenzidov a micelov. Tie sú však drahé preto nie sú všetky micelárne vody rovnako šetrné a kvalitné. Ich hlavná výhoda je časová úspora kde rýchlo odstránite všetky nečistoty len jedným produktom.  NIE SÚ VHODNÉ NA DENNÉ POUŽÍVANIE. Pri odličovaní iba micelárnou vodou dôkladne neodlíčite Vašu pleť preto je potreba ich kombinovať s ďalšími prípravkami. Ideálne sú na občasné používanie, alebo v prvom kroku čistenia, kedy po nich použijete ďalší čistič. Ak ju použijete samotnú vždy ju oplachujte vodou, aby neostal na pokožke film. Veľmi vhodná je napríklad na odlíčenie očí a pier, kedy ľahko a rýchlo odstráni dekoratívnu kozmetiku.

Odličovacie oleje
Sú vhodné hlavne pre citlivú, suchú a zrelú pleť. Sú najviac výživne pre kožnú bariéru. Spomedzi všetkých odličovacích produktov sú najdrahšie. Je to kvôli tomu, že neobsahujú vodu. Počiatočná investícia je síce väčšia ale, zodpovedajú väčšiemu množstvu produktu ako pleťové mlieko. S deficitom vody majú aj lepšiu stabilitu, a menej sa darí vzniku škodlivým mikroorganizmom. V kombinácii s vodou jemne napenia a oproti pleťovému mlieku rýchlejšie odstránia vodeodolné produkty ako napríklad špirálu. Ak máte veľmi citlivú, suchú alebo reaktívnu pleť toto je vaša prvá voľba produktu.

Peny a gélové čističe
Bývajú najmenej šetrné k hydrolipidickému kožnému filmu. Vhodné sú hlavne pre mastný a normálny typ pleti. Pokiaľ nemajú vyrovnané pH pokožku môžu na základe zloženia presušiť a neprirodzene pnúť čím podporujú dehydratáciu pokožky. Najľahšie sa v nich udržiavajú nepriaznivé mikroorganizmy. Nemali by sme ich skladovať vo vlhkom prostredí ako napríklad na vani alebo v sprchovom kúte. Pri používaní gélov treba dávať väčší pozor na perifériu tváre, aby sme vždy dôkladne očistili celú tvár. Ak produkty veľmi penia neodporúčam ich na pravidelnú starostlivosť. Nie všetky gélové a penové čističe sú vysušujúce, ak má produkt vyrovnané pH pokožku počas čistenia nepresuší.

Sama striedam produkty a pri jednotlivých kategóriach máte aj možnosť vidieť moje aktuálne obľúbené. Verím, že článok Vám pomohol sa viac zorientovať v tom, ktorý produkt je pre Vás ideálny 🙂3 thoughts on “Čistenie pleti základ k zdravej pokožke.”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *