Diagnostika pleti. Ako správne určiť svoj typ?

Jedna z najčastejších chýb v starostlivosti o pleť je tá, že si zle určíme svoj typ pleti a následne potom aj prípravky k jej ošetrovaniu. Preto som sa rozhodla prvé články venovať hlavne základným pojmom z kozmetickej terminológie. Dnes Vám objasním, ktoré faktory rozhodujú o Našom type pleti. Netreba zabúdať ani na alergické reakcie ak máme dočasne zhoršenú kvalitu pleti či už vplyvom produktov alebo vnútorného ochorenia treba prispôsobiť aj starostlivosť. Napríklad ak mám mastnú pleť, ale po antibiotikách je výrazne suchá a dehydrovaná do starostlivosti pridám hydratačné prípravky kým sa stav pleti nezlepší.

Na správne určenie máme viacero kritérií hodnotenia pleti.
Základne kritéria sú: PREMASTENIE, HYDRATÁCIA, GÉNOTYP, REAKTIVITA a FOTOTYP.

Aké typy pleti rozlišujeme?

Podľa premastenia, ktoré môže byť zvýšené, znížene a normálne rozdeľujeme pleť na:
1. Normálnu
2. Mastnú a problematickú
3. Suchú
4. Citlivá
5. Zmiešanú
6. Stárnucu alebo zrelú

Normálna pleť

Inak povedané sen každej ženy. Koža je pružná, napätá, výborne hydratovaná. Farba je rovnomerná po celej ploche zväčša v marhuľových odtieňoch. Premastenie je takisto rovnomerné, póry nie sú veľmi viditeľné. Pokožka veľmi dobre znáša kozmetické prípravky. Zachováva si výborný vzhľad aj v zrelom veku aj keď je veľmi zriedkavá.

Mastná a problematická pleť

Už na prvý pohľad nemá jednotný kožný reliéf. Má hrubšiu štruktúru a vzhľadom je lesklá na pohmat zas klzká. Po celej tvári sa vyskytujú komedóny. Farba býva následkom toho, že je koža hrubšia šedožltá, u starších ľudí býva viac pigmentovaná. Koža výborne znáša kozmetické prípravky. V mladšom a postpubertálnom období sa prejavuje tvorbou zápalových procesov, ktoré môžu prejsť až do aknóznych stavov. Zo všetkých typov stárne vďaka premasteniu najpomalšie.

Suchá pleť

Tento typ je charakteristický slabým premastením. Kože je tenká, drsná veľmi krehká na pohľad šupinatá. Olupuje sa hlavne na periférnych častiach tváre a ľahko praská. Póry nie sú vôbec viditeľné. Farba býva hlavne v bledých tónoch. Najrýchlejšie stárne a popri vráskach sa objavujú aj iné prejavy starnutia ako popraskané cievky. Ľahko na nej vznikajú ekzémy. Pokožka zväčša býva aj reaktívna a ľahko reaguje ako na kozmetické prípravky tak aj vonkajšie prostredie. Neznáša prudké slnko, mráz a vietor.

Citlivá pleť

Citlivá alebo senzitívna koža nepredstavuje jednoznačný typ pleti. Je ňou rovnako suchá, normálna a často aj mastná. Najnáchylnejší na citlivú pokožku sú ľudia s nízkym fototypom. Hlavnou príčinou je narušená samoregulácia ochranného hydrolipidového filmu dôsledkom prehnanej hygieny, používania agresívnych kozmetických prípravkov nevhodných pre daný typ pokožky, stresu ako aj genetickej predispozície. Koža ma stále mierne začervenanie, je veľmi napnutá. Má narušenú obrannyschopnosť a prehnane reaguje na všetky podnety.

Zmiešaná pleť

Najbežnejší typ pleti spomedzi všetkých. Je to spôsobené hlavne nerovnomerným rozložením mazových žliaz. Vo vyššom veku sa často mení normálna a mastná pleť na zmiešanú. Stred tváre tzv. T-zóna je mastnejšia, kde sú viditeľné póry zato líca a periféria tváre sú suchšie. Farebne je nejednotná.

Stárnuca alebo zrelá pleť

Jej vlastnosti sa riadia podľa typu pleti. Hydratácia a elasticita je výrazne znížená. Farba pleti je bledá až nažltlá. Na pleti pozorujeme hyperpigmentáciu, seboroické bradavice a rozžírene cievky. Vrásky sú najvýraznejšie na očnom okolí a viečkach, v okolí úst a na čele. Tuk sa presúva zo stredu tváre na perifériu, pod dolnú čelusť a tvorí sa dvojitá brada.2 thoughts on “Diagnostika pleti. Ako správne určiť svoj typ?”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *