Kozmetické prístroje na domáce použitie.

Svoju domácu starostlivosť o pokožku viete vylepšiť nielen množstvom produktov, alebo aktívnych látok, ale aj pomocou kozmetických prístrojov na domáce použitie. Jednotlivé technológie v kozmetických prístrojoch na domáce použitie môžu významne ovplyvniť stav našej pokožky. V článku sa dozviete princíp najpoužívanejších prístrojov, ako aj ich správnu aplikáciu.

V zásade pri všetkých prístrojoch platí, že sa môžu používať iba na zdravú pokožku. V prípade, že trpíte nejakým akútnym, infekčným, alebo chronickým ochorením pokožky prístroje nebudú pre Vás vhodné. V prípade tehotenstva sa tiež neodporúča ich používanie. Znie to síce triviálne, ale pracujete výhradne s čistým prístrojom. Po každej aplikácii je vhodné na sucho utrieť zvyšky použitej kozmetiky a následne dezinfikovať aplikátor. Dezinfekciu je lepšie nanášať cez vatový tampón, aby nezatiekla do prístroja a nepoškodila ho. Okrem LED terapie nepoužívajte nikdy prístroje na stred krku a štítnu žľazu.

Keď budete kupovať nejaký prístroj overte si, že má aspoň CE certifikát. Značkou CE na produkte oznamuje jeho výrobca, že berie na seba zodpovednosť za to, že produkt spĺňa všetky príslušné platné požiadavky harmonizovaných právnych predpisov EÚ. Certifikát pre značku CE udelený pre zdravotnícky prístroj alebo pomôcku, je doklad o preukázanej zhode s požiadavkami európskej direktívy MDD 93/42/EEC doplnenej direktívou 2007/47/EC.

Ozonizér

Začnem cenovo najdostupnejším prístrojom. Množstvo z Vás bude poznať ozonizér z kozmetických ošetrení. Niektorí výrobcovia nazývajú túto technológiu aj darsonval. Je to jednoduchý vysokofrekvenčný prístroj, ktorý sa predáva s rôznymi sklenenými hlavicami (elektródami). Hlavice sú prispôsobené na miesto aplikácie, či už na lokálne použitie pri malých zápaloch, alebo aj na pokožku hlavy, kedy hlavica vyzerá ako hrebeň.

Podľa toho, aký plyn je zatavený v hlavici svieti pri použití buď na červenú farbu ( najviac používaný argón), alebo pri použití neónu svieti hlavica modro-fialovou farbou. Hlavice sú síce krehké, a treba s nimi pracovať opatrne, ale v prípade rozbitia ich viete objednať aj samostatne.

Aký účinok má ozón na pokožku?

Ozonizácia má množstvo vynikajúcich účinkov na pokožku. Ozonizér vytvára veľké napätie, ktoré vzniká transformáciou striedavého prúdu. Vzniknutý výboj dráždi nervové zakončenia v pokožke a spúšťa množstvo procesov. Pri aplikácií ozonizéru sa rozšíria cievy a zvyšuje sa okysličenie, ako aj následný transport aktívnych látok. Veľmi vhodný je na dezinfekciu pokožky, kedy sa vplyvom fyzikálneho tepla zahubia nežiadúce patogény na pokožke. Ozón reguluje aj činnosť mazových žliaz, a urýchľuje bunkový metabolizmus a regeneráciu. Vlasová elektróda revitalizuje pokožku hlavy, reguluje mastnotu, podporuje rast vlasov a zabraňuje vypadávaniu vlasov.

Ako správne používať ozonizér?

Ozonizér neslúži na zapracovanie kozmetických produktov do pokožky. Preto sa používa výlučne na suchú pokožku. V závislosti od toho, ako ďaleko je hlavica ozonizéra od pokožky sa zvyšuje výboj prístroja. Čím ďalej bude, tým silnejšie bude pôsobiť na pokožku. Podľa ošetrovanej plochy si vyberiete vhodnú hlavicu a jemne ju zatočíte do prístroja.

Ozonizér je vhodnejšie zapnúť, až po priložení na pleť. V opačnom prípade Vás prvý výboj veľmi “kopne” a nepríjemne prekvapí. Po zapnutí rovnomerne prechádzate hlavicou celú tvár, alebo vlasy. Netlačíte hlavicu do pokožky, len jemne prikladáte. Pri aplikácií budete cítiť aj špecifický smrad plynu z hlavice.

Dĺžku aplikácie si prispôsobujete podľa typu pleti. Keď je veľmi mastná a problematická pokožka ošetrujete dlhšie, aj 10 minút. Čím suchšia pokožka je, tým viac treba dávať pozor aby ste nadmerne nepresušili pleť. Je lepšie pracovať s nižšou intenzitou a dlhší čas. Pri vysokej intenzite je pokožka náchylnejšia na presušenie. Na domáce použitie je vhodný napríklad tento prístroj https://www.perlacosmetic.sk/kozmeticky-ozonizer-2.

Sonické kefky na čistenie pleti.

Sonické kefky na čistenie pleti podľa mňa nie sú nevyhnutné, a ani potrebné v domácej starostlivosti o pleť. Nato, aby ste sa kvalitne a dôsledne odlíčili nemusíte používať žiadny prístroj. Ak máte pocit, že si neviete pokožku dôkladne odlíčiť začnite používať uteráky na jej čistenie. Prípadne si vyhľadajte viac o metóde #doublecleansing.

Nenechajte sa zlákať videami MLM značiek, ako sa vyčistí pomaranč natretý mejkapom pomocou týchto zázračných kefiek #sorrynotsorry. Za svoju prax som sa nestretla s klientom, ktorý by bol dlhodobo spokojný s takouto kefkou. A je jedno či mali lacnejšiu verziu z Číny, originál ktorý sa riadil cez aplikáciu v mobile, alebo spomínanú MLM-kovú verziu. Táto pomôcka sa nedokáže stopercentne dezinfikovať v čom spočíva jej najväčšie riziko. Miesto kefky si radšej kúpte väčšie množstvo uterákov na pleť, alebo kvalitný chemický exfoliant ak máte pocit, že vaša pokožka je zanesená a potrebuje hĺbkovú očistu.

Ultrazvuková špachtla

Ultrazvuková špachtľa je určite najpoužívanejší prístroj v domácom prostredí. Je to nielen kvôli jednoduchému použitiu, ale aj širokému využitiu. Špachtľa vibruje intenzívnou frekvenciou, a tak prenáša ultrazvukovú energiu na pokožku. Ošetrenie je bezbolestné, veľmi príjemné a s okamžitými účinkami.

Môžete ju využiť na čistenie pokožky, kedy odstránite odumretú rohovinu a prebytočný maz, alebo na zvýšenie priepustnosti pleti a penetráciu aktívnych látok do hlbších vrstiev pokožky. Na zapracovanie aktívnych látok môžete špachtľu používať aj 2x denne, v prípade že s ňou chcete čistiť pokožku raz týždenne bude dostačujúce maximum bez ohľadu na váš typ pleti. Vždy ošetrujete len odlíčenú pokožku.

Hlavné účinky ultrazvuku na pokožku.

  • hĺbkové čistenie pleti,
  • odstránenie podkožného mazu,
  • jemná masáž pokožky,
  • stiahnutie pórov,
  • zvyšuje prienik aktívnych látok do pokožky,
  • zlepšenie látkovej výmeny pokožky,
  • zvyšuje krvnú cirkuláciu a okysličenie.

Zapracovávanie aktívnych látok pomocou ultrazvuku.

Na zvýšenie penetrácie aktívnych látok pracujeme so zadnou časťou prístroja. Na pokožku aplikujete ľubovoľný produkt na báze vody ( sérum, krém alebo maska) a následne robíte krátke ťahy od stredu tváre smerom von. Nie je potrebné vyvíjať žiadny tlak na pleť, len jemne prikladáte hranu prístroja na pokožku a hladíte s ňou pleť.

Olejové produkty nikdy nepoužívajte pri takejto aplikácií. Ultrazvukové vibrácie niekoľko násobne urýchľujú penetráciu produktu do pokožky, preto pri vpravovaní aplikujte väčšie množstvo kozmetiky ako bežne. Kým si osvojíte prácu so špachtľou môžete produkt aplikovať aj postupne. Najskôr ošetríte čelo, potom jednu stranu tváre a takto sa posúvate ďalej. Takýmto spôsobom skôr získate cit a odhad, aké množstvo kozmetiky bude potrebné.

Hĺbkové čistenie pokožky pomocou ultrazvuku.

Pri čistení pokožky pracujete s ostrou hranou prístroja. Pre najlepší efekt odporúčam najskôr urobiť peeling alebo čistiť pleť po sprche kedy je pokožka viac uvoľnená. Pokožku najskôr navlhčíte, či už pomocou čistej vody alebo bezalkoholového tonera. Pripravte si vatový / bavlnený tampón a priebežne s ním prechádzajte po pleti, aby bola stále mokrá. Potom idete krátkymi pomalými ťahmi od stredu tváre smerom von.

Na nose kde bývajú najviac zanesené póry kedy môžete pracovať aj viac s hranou špachtle. Ale netlačte na pokožku kolmo, aby ste ju veľmi nepodráždili. V prípade, žeby ste veľmi tlačili na pokožku môžete si zbytočne vytvoriť zápal. Pri vysokej frekvencii môžete cítiť aj teplo na pokožke, ale nikdy by ste nemali cítiť žiadny výboj alebo kopanie. Po čistení môže pokožka ostať mierne červená, preto je vhodné vždy naniesť upokojujúcu / čistiacu masku na pleť.

Podľa toho koľko chcete investovať odporúčam tieto dva typy ultrazvukých špachtiel: https://www.envytherapy.com/sk/produkty/tools/3-in-1-ultrasonic-therapy alebo https://www.perlacosmetic.sk/digitalny-skin-scrubber

LED Terapia

Fototerapia je ďalšou metódou fyzikálnej liečby, využíva neionizujúce elektromagnetické žiarenie. Podľa vlnovej dĺžky sa rozdeľuje na ultrafialové, viditeľné a infračervené svetlo. Je to výborná a šetrná forma, ktorá sa môže používať aj denne. Je to moje najobľúbenejšie prístrojové ošetrenie. Neraz keď som mala rosaceu v hroznom štádiu, a už žiadna liečba nestiahla zápal práve LEDko mi najviac pomohlo.

LED technológia je veľmi bezpečná pre všetky fototypy a typy pokožky. Nežiadúce účinky sú veľmi ojedinelé, a prejavujú sa hlavne začervenaním alebo zápalom. Procedúra pracuje na subcelulárnej, bunkovej úrovni a stimuluje proces regenerácie. Nakoľko sú naše kožné bunky fotoreceptívne, tak absorbujú svetelnú energiu bez poškodenia teplom, alebo fyzickým poškodením. Prostredníctvom dodania špecifickej svetelnej vlnovej dĺžky vieme dosiahnuť korekciu jednotlivých kožných nedostatkov. Podľa zvolenej vlnovej dĺžky pracuje svetlo v rôznej hĺbke, na jednu aplikáciu stačí 20 minút.

Najlepšie prístroje na domáce použitie sú podľa mňa tieto prístroje: https://www.byfemme.cz/detail/miin-imask-artemis-f–nabijeci-a-sterilizacni-kufrik/ alebo https://www.estemed.cz/katalog/omnilux-omnilux/p.Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.