Mezoterapia, všetko čo by ste mali o tejto procedúre vedieť.

Pár týždňov dozadu som na sociálnych sieťach zverejnila fotku s popisom venovaným mezoterapii. Množstvo z vás ma následne kontaktovalo, čo to vlastne tá mezoterapia je a pre koho je vhodná. Preto som sa rozhodla venovať celý článok len tejto procedúre, a dnes sa o nej dozviete všetko potrebné. Podstatou tohto ošetrenia je perforovanie pokožky pomocou ihiel a následná aplikácia intenzivného séra. Mezoterapia sa môže vykonávať doma, v kozmetickom salóne, alebo v dermatologickej ambulancii. Hlavný rozdiel je vo veľkosti použitých ihiel. V domácom prostredí nemôžete používať veľkosť, ktorá je určená pre profesionálov, ale aj napriek malej veľkosti ihiel dosiahnete výborné výsledky. Viem, neznie to príliš lákavo prepichovať svoju pleť ihlami, ale výsledok stojí naozaj zato. Veď posúďte sami, čo všetko dokáže.

Hlavné účinky mezoterapie

  • celková revitalizácia pleti – spevnenie pleti, lepšia hydratácia, zjednotený tón pleti,
  • novotvorba kolagénu,
  • zjemnenie vzhľadu vrások,
  • zjemnenie pigmentácií,
  • stiahnutie pórov,
  • redukcia jaziev,
  • redukcia strií,
  • podpora rastu vlasov,
  • omladenie problematických partií tela.

Prečo práve ihly?

Tajomstvo úspechu mezoterapie sa ukrýva práve v ihlách. Pomocou nich dokážeme v pokožke stimulovať prirodzenú ochrannú funkciu, ktorá sa vekom spomaľuje. Jemnými vpichmi dostanú nervové zakončenia signál, že pokožka bola poranená a spustia proces hojenia. Cez ranky, ktoré sme počas rolovania spôsobili sa použité sérum dokáže penetrovať hlbšie, a tým pádom je aj omnoho účinnejšie. Pri topickej aplikácií séra sa množstvo aktívnych látok stráca práve transferom do hlbších vrstiev pokožky. Po mezoterapii získate z rovnakého séra omnoho väčší efekt, nakoľko ranky uľahčujú prienik, a vy máte vyššiu koncentráciu biologicky aktívnych látok v pokožke. Používané ihly sú dostatočne tenké a malé, aby bolo ošetrenie efektívne, zároveň sú jemné a nespôsobujú poškodenie ani poranenie pokožky.

Ako správne vykonávať mezoterapiu?

  • precízne odlíčenie pleti,
  • dezinfekcia pokožky,
  • rollovanie pokožky,
  • aplikácia séra,
  • upokojujúci krém / maska.

Základ je mať odlíčenú a vydenzifikovanú pleť. Áno aj vydenzifikovanú, len odlíčiť ju nestačí. V lekárňach je k dispozícií množstvo dezinfekčných produktov, ktoré si nájdu vo vašej domácnosti využitie nielen pred mezoterapiou. Nie sú ani finančne náročne, tak si ich určite kúpte. Do pleti chceme zapracovať biologicky aktívne látky a nie mikróby tak tento krok nepodceňujte. Aj v ambulanciách vám pred každým odberom krvi, alebo šitím/operáciou vydenzifikujú kožu, keď ju idú narušiť, tak si tento štandart osvojte aj doma. Pokožka sa vám zato určite odvďačí.

Následné rollovanie začíname od čela, ktoré býva najviac bolestivé. Ideme postupne od jeho stredu, jedným smerom postupne k spánkom. Najskôr kolmo, potom rovno a nakoniec šikmo. Všetky ťahy stačí vykonať 10x. Pri rollovaní na pokožku nevyvíjame tlak, ale len jemne držíme valček v ruke. Pri tlaku by sme mohli spôsobiť neželané poranenia na pokožke. Očné okolie vynechávame a nerollujeme. Po ukončení rollovania jednej časti tváre okamžite nanášame sérum, aby bola procedúra čo najviac účinná. Nečakáme, kým prerollujeme celú plochu tváre. Sérum necháme pôsobiť aspoň 30 minút a až potom aplikujeme krém. Veľmi vhodné po mezoterapii sú všetky druhy CICA krémov.

Séra, ktoré sa počas procedúry používajú nemôžu obsahovať žiadne škodlivé látky v kozmetike ( viac sa dozviete v tomto článku Najviac škodlivé chemikálie). Pokožke chceme dopriať  iba látky, ktoré majú prospešný účinok a sú telu vlastné. Ako napríklad najviac používaná kyselina hyalurónová, peptidy, minerály a koenzýmy, vitamíny a aminokyseliny. Najlepšie je používať séra, ktoré sú sterilne balené, napríklad v ampulkách. Mastné a hutné prípravky pri mezoterapii nepoužívame, iba séra.

Ako ošetrovať pleť  po mezoterapii?

Bezprostredne po ošetrení pleť jemne napuchne a začervenie. Je to úplne bežné a v poriadku, že tento stav môže pretrvať až dva dni. Pokožka je následne tvrdšia na dotyk. Pleť môže byť aj jemne bolestivá. Na jej upokojenie môžete prikladať studené obklady na pleť. Minimálne 12 hodín po zákroku nemôžete používať make-up. Dôležité je ošetrovať pleť veľmi jemne. Týžden po procedúre je potrebná slnečná ochrana s UV faktorom 30. Najbližších desať dní vynechajte abrazívne peelingy a sťahujúce masky zo svojej rutiny. Používajte radšej hydratačné produkty. Pobyt v saune, alebo v bazéne je takisto nežiadúci z dôvodu možnej infekcie. A solárium dúfam, že ani nemusím uvádzať. 😀 Najbližšie môžete opakovať procedúru po týždni.

Aké sú kontraindikácie mezoterapie?

Mezoterapia sa môže vykonávať iba na zdravú pokožku. Valčekom nikdy neprechádzame cez znamienka! Pri všetkých dole uvedených faktoroch sa mezoterapia nesmie vykonávať nakoľko by mohla poškodiť stav pokožky.

  • akútne alebo infekčné ochorenie kože,
  • cievne ochorenie kože / rosacea,
  • keloidné ( vystúpené ) jazvy,
  • akné, bradavice,
  • časté herpesy,
  • solárne keratózy,
  • cukrovka.

Podľa čoho vyberať dermavalček?

Možnosti ako perforovať pokožku je viac, ale najpoužívanejší, ako aj najviac praktický je práve dermavalček. Jeho výhoda spočíva v ľahkom a rýchlom použití. Oblým tvarom sa zároveň lepšie dostanete na všetky časti tváre. Okrem neho sú k dispozícií aj tzv. pečiatky, alebo dermapeny. Tie sú určené skôr na lokálne ošetrenie pokožky. Na domáce použitie je určená maximálna dĺžka ihiel 0,3 mm. Väčšia veľkosť je určená pre profesionálov, či už sú to kozmetičky, alebo v poslednom prípade doktori. Doktori môžu séra aj injektívne vpichovať pomocou špeciálneho prístroja, kedy sa dosiahne najväčší efekt.

Na fotke je pečiatka určená na domácu starostlivosť s veľkosťou ihiel 0,2 mm.

Valček odporúčam kupovať sterilne zabalený a s ihlicami z titánu alebo chirurgickej ocele. Čím menší počet ihlíc bude mať, tým viac bolestivá bude metóda ako aj hlbší prienik. Určite by som nekupovala valček z „ali express“, alebo z „ebay“ za pár €. Materiál, ktorý nie je dostatočne kvalitný, by mohol spôsobiť infekciu pokožky. Po každom použití je potrebné valček najskôr dôkladne opláchnuť pod prúdom horúcej tečúcej vody a následne ho vydenzifikovať. Dezinfekciu na nástroje zakúpite spolu s dezinfekciou na pokožku v každej lekárni. Ak máte valček veľmi dlho, ihly sa otupia a potom môže byť mezoterapia omnoho viac bolestivá. Vtedy odporúčam zakúpiť nový valček.

Rozdiel medzi veľkosťou 0,2 mm a 1 mm.

mezoterapia

Odporúčam mezoterapiu?

Určite áno. Je to skvelá, veľmi efektívna a nenáročná metóda ošetrovania pokožky. Dosiahnete ňou omnoho silnejší efekt ako pri klasickom kozmetickom ošetrení. A podľa použitého séra viete ňou vyriešiť takmer každý problém pleti. Dôležité je pri nej dodržiavať vysoký hygienický štandart, veľkosť ihiel ako aj rozostup medzi procedúrami. Potom sa jej nebudete chcieť vzdať. Už ste mali skúsenosti s touto procedúrou? Ako ste s ňou boli spokojní?