Ako prečítať informácie na obale kozmetiky?

Jednou z najčastejších otázok, ktoré dostávam ohľadne kozmetiky je určite ako si správne vybrať krém. Po prípade, ktorý krém je pre mňa najlepší? Každý čaká odpoveď vo forme hydratačný krém od xy alebo liftingový od yz. V skutočnosti odpoveď nie je taká ľahká. Najlepší krém spoznáte nie podľa loga značky, ktorá ho vyrobila, ale podľa informácie na obale kozmetiky. Každý z nás má pri kúpe krému iné preferencie. A tie naplňujú zloženia kozmetických prípravkov. Nemusíte sa báť nebudem tu vypisovať všetky látky používane v kozmetike 😀  Dnes sa bližšie pozrieme čo všetko objavíte na zadnej strane obalu vašej kozmetiky. Čo znamenajú piktogramy na jej obale. Vďaka tomu budete mať prehľad aký prípravok vlastne kupujete, alebo aký prípravok by ste kupovať mali. Mnohokrát už samotná spotreba produktu napovie čo si chcete zakúpiť .

Aké informácie by sa mali nachádzať na obale kozmetiky?

Trvanlivosť kozmetiky

Každý kozmetický produkt má inú trvanlivosť. Trvanlivosť znamená, že dokedy si prípravok od jeho otvorenia zachová všetky aktívne látky a je bezpečné ho používať. Označuje sa symbolom presýpacích hodín, alebo otvoreným téglikom. Pri tégliku alebo priamo v ňom sa náchadza číslo a M. Číslo znamená počet mesiacov dokedy by sa mal spotrebovať M označuje mesiace. Tento údaj je relevantný iba za predpokladu, že prípravok je uskladnený v pôvodnom obale a za vhodných podmienok. Najlepšie je uskladňovať ich na suchom mieste mimo priameho slnečného žiarenia. Ak máte svoje gélové čističe na pleť odložené v sprchovom kúte alebo vo vani preložte ich na suché miesto. Vo vlhkom prostredí sa môžu do kozmetiky dostať mikróby a vy si znehodnotíte svoj produkt a ešte si môžete zhoršiť kvalitu pleti. V prípade, že na obale sa nenachádza žiadny údaj o spotrebe má produkt minimálnu spotrebu 30 mesiacov a nemusí to byť uvedené na jeho obale. Dátum kedy bol kozmetický výrobok vyrobený je dobrovoľný údaj a nachádza sa hlavne pri prírodných kozmetikách.

Zloženie kozmetiky

Na obale sú pod označením ingredients. Toto je z hľadiska efektívnosti najdôležitejší údaj na kozmetike. Zoznam zložiek sa uvádza v zostupnom poradí podľa hmotnosti v čase ich pridania v procese výroby. Tie, ktoré sa nachádzajú na prvých miestach tvoria základ produktu. Najčastejšie tam objavíte vodu – Aqua. Zložky, ktorých množstvo je menšie ako 1% sa uvádzajú v ľubovoľnom poradí . Posledné v zozname zložiek sa uvádzajú farbivá. Používa sa aj označenie INCI ( International Nomenclature of Cosmetic Ingredients), ktoré je medzinárodné. Ak je na obale nedostatok miesta kde by sa uviedlo nachádza sa na obale symbol ruky v knižke. V tom prípade musí produkt obsahovať priložený leták kde sa nachádzajú všetky potrebné informácie.

Rastlinné zložky sú v ňom označované dvojslovnými latinskými názvami.
Vonné látky sa označujú ako aroma alebo parfum.
Farbivá uvádzajú sa nakoniec zloženia označené písmenom a číslicami napr CI 42090, CI 60725
Nanno zložky ak sa nachádzajú v zložení, za zložkou sa použije nano napríklad titanium oxide (nano)

Objem produktu

Používajú sa metrické objemové jednotky mililitre ml alebo gramy g podľa hustoty prípravku. Americký výrobcovia označujú objem fl.oz (fluid ounce) tekutá unca 1 unca = 29,57 ml. Ak sa za prvým údajom uvádza aj písmeno e znamená to, že obsah výrobku nie je menší ako sa uvádza a bol vyrobený v preverenej baliarni. Je vhodnejšie kupovať kozmetiku s takýmto označením.

Piktogramy na obale

Na obale ďalej nájdete aj rôzne obrázky, ktoré môžu znamenať  šetrnosť výrobku k životnému prostrediu, alebo čistotu použitých aktívnych látok. Najčastejšie sa na obale nachádza symbol trojuholníka zacykleného prázdnymi šípkami (viditeľný na prvej fotke). Ním sa označujú obaly, ktoré sa vyrobili z recyklovaných materiálov. Prípravky nestrácajú použitím týchto materiálov nijakým spôsobom na kvalite. Informujú iba o ekologickom založení značky.

Trojuholník s označením PVC pod ním už je naopak nežiadúci na obale vašej kozmetiky. Znamená, že je vyrobený z polyvinylchloridu. Ten je zdraviu veľmi škodlivý. Jeho prísady sa môžu postupom času uvoľnovať do kozmetického prípravku a spôsobiť poškodenie kože. Neodporúčam kupovať žiadne kozmetické prípravky s týmto označením na obale. Hlavne ak máte citlivú pokožku, ktorá často reaguje na kozmetické prípravky.

Zelené alebo čiernobiele koliesko  so zapletenými šípkami deklaruje, že výrobca zaplatil poplatok za odber a recykláciu obalu. Nato, aby to však bolo efektívne musíme aj obal triediť. Určite sa oplatí podporovať takúto enviromentálnu myšlienku a zmenšovať dopad na životné prostredie.

Piktogram skákajúceho zajaca znamená, že kozmetika nebola testovaná na zvieratách. Spoločnosť, ktorá ho uvádza nerobí ani nezadáva testy na zvieratách za účelom výroby kozmetiky. Rovnaký význam má aj označenie cruelty free.

 Piktogram Vegan znamená, že produkty neobsahujú žiadne látky živočísneho pôvodu.

Ak vyhľadávate prírodnú kozmetiku odporúčam aby mala na sebe certifikát od nezávislých spoločností. Tie najviac známe sú BDIH, COSMOS, CPK, CPK BIO, ECOCERT, COSMEBIO.

Vyhlásenia na obale

Na obale vašich produktov by ste mali ďalej objaviť samotný názov prípravku ako aj názov a sídlo výrobcu. Čo sa tam však nemôže uvádzať sú rôzne zázračné účinky. Informácie na obale kozmetiky musia byť vždy podložené a pravdivé. Ak vidíte ako jeden produkt sľubuje vyriešiť všetky kožné problémy jednou aplikáciou nebude to úplne v poriadku (príklad zázračných čiernych masiek na odstránenie pórov). Takéto skvosty prenechajte radšej niekomu inému. Vierohodné spoločnosti to nikdy neuvádzajú a tie druhé dlho nevydržia na trhu a nestoja za vaše peniaze.

 

 

 

 

 2 thoughts on “Ako prečítať informácie na obale kozmetiky?”

  • Tak tento článok je fakt užitočný. Určite ho veľa ľudí ocení 🙂 Len či aj ľudia riešia to čo je na obale je otázne….Ale v poslednej dobe sa mi zdá, že ľudia začínajú trošku riešiť aj to čo si dávajú na svoju pleť (konečne)

    • Ahoj Zuzana. Z praxe môžem povedať, že čoraz viac ľudí kladie dôraz na zloženie kozmetiky, ktorú používajú. Samozrejme nie každému sa chce dôkladne študovať každý zakúpený produkt ani ja sama to nerobím, ale je fajn vedieť načo si treba dávať pozor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.