Lebo len zdravá pleť je krásna pleť

Je prírodná kozmetika naozaj viac šetrná?

S dobou, keď je všetko BIO, ECO, RAW a všetko FREE, tak ku nám prišiel aj trend prírodnej kozmetiky. Lebo je lepšia, šetrnejšia, ekologickejšia, ale hlavne IN. Ale je tomu naozaj tak? Skutočne je prírodna kozmetika vhodnejšia pre moju pokožku, ako komerčná? Pravda je podľa mňa niekde uprostred. Lebo nie všetká prírodná kozmetika je rovnako kvalitná a super, a naopak synteticky vyrobená je zlá. Najúčinejšie aktívne látky sú tie, ktoré vyvinuli vedci po dlhoročných výskumoch, a nie tie prírodné. Prečo by som mala veriť, že prírodna kozmetika je viac účinná? Sama pracujem s dvoma značkami, a z toho je jedna biokozmetika. Pojem prírodna kozmetika však vnímam veľmi s nadhľadom.

V čom je hlavný problém s prírodnou kozmetikou?

Legislatívny deficit. Áno, čítate správne. Stále nemáme presnú definíciu čo znamená prírodná, organická alebo biokozmetika. V dobe kedy máme všetko presne definované, tak pojem prírodna kozmetika nemá presnú normu/definíciu v EU.  Každý štát má vlastné normy na delenie kozmetiky. Takže nie všetko čo sa tvári ako prírodné a šetrné, ním naozaj je. A vy zbytočne platíte za šikovnosť marketingového oddelenia, napriek minimumu naozaj prírodných aktívnych látok vo vašej kozmetike. Objem tržieb v segmente prírodnej kozmetiky každoročne rastie omnoho rýchlejšie ako ostatné druhy kozmetiky a tento fakt využíva/zneužíva veľké množstvo firiem. Čo si pod pojmom prírodna predstavíte vy? Možno doma vyrobenú mastičku, alebo sprchový gél z obľúbeného obchodu, kde Vás odmenia na narodeniny zľavou a po každom nákupe pečiatkou? A viete aký je vlastne rozdiel medzi prírodnou a organickou kozmetikou?

prírodna kozmetika

Aké výhodý má prírodna kozmetika?

Jej hlavne aktívne látky sú rastlinného pôvodu, ktoré sa získali šetrnými spôsobmi ( destiláciou, extrakciou, zmrazovaním, sušením, filtráciou). Oleje, ktoré sa väčšinou využívajú pri výrobé tejto kozmetiky sú spracované za studena a zachovávajú si množstvo biologicky aktívnych látok. V takejto kozmetike sa synteticky vyrobené látky nachádzajú vo veľmi malom, alebo žiadnom množstve. V organickej/bio kozmetike používané farbivá, parfumácie a konzervačné látky by mali byť takisto iba povolené prírodné látky. Takže všetko by malo byť rastlinného charakteru. Čo predstavuje vyššiu náročnosť výroby, a aj automaticky vyššie ceny, keďže by sa nemali využívať syntetické zložky.

Prečo nie je všetká prírodná kozmetika rovnako šetrná a kvalitná?

Je to práve nedostatočná a nejednotná definícia. To čo je biokozmetika v jednom štáte, tak v druhom je to iba prírodna kozmetika. Certifikačné organizácie majú vlastné kritéria a opäť rozdielne štandarty. Takže sa netreba spoliehať, že ten pekný piktogram na obale má veľkú váhu, lebo v skutočnosti nemá. Ani ten skákací zajko by sa podľa zákona 655/2013 nemal nachádzať na obale, lebo testovanie na zvieratách je nelegálne v Europskej Únií. Takže výrobca iba propaguje zákonné minimum ako predajný benefit. Rovnako sú na tom aj tvrdenia, že produkty sú bez chemikálií a toxických látok. Aj voda je chemikália a rovnaký vzorec má, či ju pijete z horského potôčika, alebo z plastovej flaše. Toxické látky sa v kozmetike používať nemôžu, a prezentovať všetko čo má chcemický vzorec ako niečo škodlivé, je absurdné. Preto som trošku znechutená ako sa v poslednej dobe umelo tlačí „prírodna“ kozmetika.

Prírodná kozmetika má takisto nežiadúce účinky.

Prírodné látky, ako napríklad esenciálne oleje vedia rýchlejšie podráždiť pleť, oproti syntetickým olejom. Doma vyrobený krém z bambuckého masla, alebo oleja vám rýchlejšie zanesie pleť ako komerčný krém. Moja citlivá pleť s rosaceou napríklad neznesie iba prírodnu kozmetiku pri dlhodobom používaní. Pár prípravkov používať môžem, ale celú rutinu iba z prírodnej kozmetiky nie.  Takže aj keď mám rada prírodnu kozmetiku, tak mne nevyhovuje. A neverím, že sa dá celoplošne povedať, že je viac účinna a ekologicky šetrná. Česť výnimkam samozrejme. Sú firmy, ktoré sú dokonalým príkladom ako sa dá vyrobiť kvalitná prírodná kozmetika, ktorá je efektívna a  navyše s rešpektom k prírode. Len tie moc nie je vidno. Alebo je veľmi drahá na stále používanie. Preto to treba brať s nadhľadom, a nehádzať komerčnú kozmetiku so syntetickými zložkami (ktorých výroba má mnohokrát menšiu ekologickú stopu, ako získanie prírodnej zložky) do kategórie zlej a nežiadúcej, a prírodnú ako to najlepšie. Navyše, nie všetko čo sa tvári prírodné ním naozaj aj je, lebo ak krém obsahuje „až“ 40 % prírodných zložiek ako reklamujú, tak stále 60% je syntetika. Takže nakupujte s rozumom, a nie fanaticky podľa nafúknutých reklamných sľubov.

 

 

 

Please follow and like us:
error


5 thoughts on “Je prírodná kozmetika naozaj viac šetrná?”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.


error

Enjoy this blog? Please spread the word :)