Lebo len zdravá pleť je krásna pleť

Expirácia kozmetiky – ako si overiť, že nekupujete veci po záruke.

Spread the love

Ahojte. Radi nakupujete kozmetiku všetkého druhu a doma máte viac produktov ako večierka na sídlisku? Výborne! Potom je článok určený hlavne pre vás. Zamýšľali ste sa už niekedy nad tým, či nekupujete kozmetiku po expirácií? Alebo, či doma nemáte takéto produkty? Ale ako vlastne zistíte, či nie je vaša kozmetika po záruke? Podľa čoho vo vianočnom upratovaní urobíte prievan vo vašej zbierke? Dnes vám prezradím ako nato. Ľahko zistíte, či je vaša kozmetika ešte súca na použitie, alebo už dávno mala putovať do koša.

Keď si všimnete, že špirála už pomaly vysychá a mrví sa viete, že sa blíži koniec jej životnosti. Pri lakoch na nechty sa tiež výrazne zmení textúra a horšie sa s nimi pracuje. Sú však aj produkty na ktorých to nespoznáte, a neupozornia nás na potrebu ich výmeny. Veľa záleží aj od spôsobu uskladnenia. Niekedy je zmena spôsobená iba nami a nie výrobcom. Ideálne je skladovať kozmetiku na suchom mieste bez priameho slnečného žiarenia. Vďaka tomu im trocha pomôžete, aby si čo najdlhšie zachovali svoje vlastnosti.

expirácia kozmetiky

Číslo šarže produktu je 78N5VX.

Ako zistím expiráciu produktov?

Ak expirácia kozmetických produktov presahuje 30 mesiacov nemusia byť označované s odporúčaným dátumom spotreby. Expirácia znamená dátum kedy už produkty nie sú odporúčané na používanie.  Ak je tento dátum prítomný musí byť vytlačený priamo na obale produktu. A to vo forme mesiac / rok alebo deň / mesiac / rok. Napríklad Exp. 11/2017 znamená, že produkt by ste mali používať iba do novembra 2017. Výrobca po dosiahnutí tohto dátumu negarantuje, že produkt bude zdraviu nezávadny. Produkty po tomto dátume väčšinou zmenia svoju textúru, farbu vôňu a aj vlastnosti. Aj napriek tomu sa často bez problémov predávajú ďalej.

Na baleniach sa často nachádza aj piktogram otvoreného krému s číslicou a písmenom M. Je to odporúčaná doba spotreby po otvorení produktu. Avšak dátum expirácie má prednosť pred týmto dátumom, lebo znamená kedy bol produkt plnený. Ak otvoríte produkt musíte brať ako prvé v úvahu pre zmenu odporúčanú dobu spotreby po otvorení.

Číslo šarže určuje každá firma inak, niekedy je trojmiestne, inokedy  šesťmiestne, ale vždy je to kombinácia viac číslic s písmenami. Niekedy firma používa ľahké šifrovanie šarže, že od písmena A si rátate abecedne mesiac, a následne za tým je rok výroby. Inokedy si to značia vlastným systémom.

Na fotke vidíte identické číslo šarže, ktoré sa musí nachádzať na každom obale ako aj na samotnom produkte.

A teraz to najdôležitejšie, ako vyrátať či ešte môžete používať kozmetiku. Budete k tomu potrebovať internet, a stránku www.checkfresh.com. Na stránke sú dve veľmi jednoduché kolónky. V prvej si zvolíte výrobcu kozmetiky ( je to abecedný zoznam), a do druhej zadáte číslo šarže. Po vyplnení týchto údajov sa vám ukáže dátum, kedy bol produkt naplnený, ďalší údaj je presný vek produktu a posledný je prípadná poznámka k produktu / firme. Ak po zadaní šarže objavíte niekde starší dátum ako 3 roky nekompromisne voľte kôš. Viac o informáciách na obale kozmetiky sa dozviete v tomto článku.

Ak neviete nájsť na produkte číslo šarže tak iba vyplňte kolónku s firmou. Stránka Vám potom vygeneruje fotky s príkladom, ako vyzerajú šarže konkrétnej firmy, kde ich máte hľadať a koľko miestne sú.

Aká je priemerná doba spotreby pri jednotlivých produktoch?

Vo všeobecnosti sa uznávajú nasledovné odporúčania na spotrebu jednotlivých produktov po ich otvorení. V závislosti od niektorých výrobcov sa môžu dátumy spotreby jemne líšiť.

produkty s UV faktorom – maximálne rok ( neskladujte otvorené krémy na slnečnú ochranu na ďalšiu sezónu!)
prípravky na oči ( špirála, tekuté a gélové linky) – 3-6 mesiacov maximálne
púdrové produkty  ( púdre, rozjasňovače, lícenky, bronzer) –  maximálne dva roky
ceruzky na oči a pery – rok
očné tiene – rok
make-up – dva roky maximálne
rúže a lesky – rok
starostlivosť o pleť – 18 mesiacov maximálne
laky na nechty – dva roky
krémové a tekuté rozjasňovače / lícenky – 6- 12 mesiacov
parfum – 5 rokov
prírodna kozmetika – maximálne rok

Čísla šarže produktov sú 40P302 a 40N008.

Aký je hlavný problém s expiráciou kozmetiky?

Určite ten, že vždy nie je dostupná na balení. Už ste sa zamýšľali prečo luxusná kozmetika na niektorých predajniach stojí zlomok skutočnej ceny? Nie je to iba rozdiel v nákladoch e-shop oproti kamennej predajni. Je to predaj tovaru, ktorý je po záruke. Je to predaj tovaru, ktorému chýba číslo šarže na overenie záruky. Je to predaj tovaru, ktorý nebol určený na náš trh a jeho zloženie nespĺňa naše normy. Alebo má rozdielne zloženie oproti trhu na ktorý bol určený. Určite má mnoho z vás skúsenosti, že ste si zakúpili toaletnú vodu alebo parfum cez e-shop. A miesto radosti z ušetrených peňazí, a obľúbenej vône ste si kúpili niečo čo sa iba tvárilo ako vaša vôňa. Lebo tak dlho nevydržala, lebo voňala úplne inak a v najhoršom prípade už samotné balenie napovedalo, že to nesplní vaše očakávania. A miesto radosti bolo iba sklamanie.

Takže keď vás bude nabudúce dráždiť zlacnená kozmetika pri pokladni v obľúbenej drogérií, alebo reklama na sociálnych sieťach s vianočnými limitkami porozmýšlajte či to naozaj využijete. Či ten produkt, ktorý vám nedá pokoja naozaj spotrebujete. Lebo ak viete, že máte doma niečo podobné nekupujte si to. Investujte radšej do kvalitných produktov, ktoré sú multifunkčné. Uprednostnite kvalitu pred kvantitou. S kvalitnými produktmi sa vám ľahšie pracuje, dlhšie vydržia a ich zloženie je viac ošetrujúce. A budete ich používať častejšie. Naozaj to platí ako pri ošetrujúcej kozmetike tak aj tej dekoratívnej kozmetike. Iba tak budete mať istotu, že neskladujete doma niečo čo vám miesto krásneho vzhľadu spôsobí iba podráždenie.

 

 

 

 

 13 thoughts on “Expirácia kozmetiky – ako si overiť, že nekupujete veci po záruke.”

  • Tiež používam tú stránku na kontrolu kozmetiky. Čo ma zaráža tak staré veci nepredávajú len eshopy ale aj napr. drogéria DM. Tento týždeň som si kúpila lícenku ktorá bola vyrobená v apríli 2016! Do expirácie podľa stránky zostáva 17 mesiacov. Na produkte je ale kelímok do 18 mesiacov po otvorení. Bohvie ako sú na tom tie ostatné čo tam boli.

    • Verím, že produkty s blížiacou sa expiráciou sa nájdu všade. Ja mám skúsenosti aj z kamennej parfumérií, kde som našla veci po expirácií a nielen raz. Len tam verím, že sa to nestáva tak vedome ako v prípade niektorých e-shopov. Ak je čas treba si to skontrolovať a čím drahšia vec, tým lepšie.

  • ahoj,ja som prave objednala pre syna z eshopu Elnino parfem od Tommy Hilfiger a ked dam ten kod vyfiltrovat,tak mi napise,ze ma uz vyse 5 rokov,mam to teda vratit,je to doveryhodne? Dakujem

    • Ahoj Janka. Pokiaľ viem Tommy robí iba toaletné vody a tam je maximálna záruka do 5 rokov. Ak je to výrazne nad 5 rokov ja by som to skúsila reklamovať. Aj keď nepoznám reklamačný poriadok či ti to uznajú. Dátum expirácie sa na balení nenachádza? Je to síce vec, ktorá by nemala moc uškodiť na rozdiel od pestujúcej alebo dekoratívnej kozmetiky, ale po takom čase už vonné látky nie sú také intenzívne a stabilné. Preto to môže voňať inak a ani to nebude dlhotrvajúce.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.