Trápi Vás začervenanie tváre?

začervenanie pokožkyAj Vy túžite po dokonale hladkej pleti s ružovým nádychom ako má babätko a miesto toho realita je trochu viac červená? A vy  ani presne neviete čo to začervenanie spôsobuje?

Rozlišujeme niekoľko základných začervenaní :

Erytóza

Je to najjemnejšia forma začervenania na tvári. Postihuje aj mladú pleť ale permamentným sa stáva až vo vyššiom veku. Prejavuje sa hlavne pri športe kedy tvár výrazne začervená, cievky sa rozšíria a sú veľmi viditeľné. Podráždenie môže nastať aj pri vystavení pokožky veľkým teplotným rozdielom v krátkej dobe, obvzlášť v zime počas vykurovacej sezóny. Pri mužoch môže vzniknúť začervenanie aj pri holení. Po ukľudnení sa pokožka vráti do normálného stavu. Objavuje sa hlavne na lícach a v oblasti nosa.

Kuperóza

Je to prejav straty pružnosti cievok, ktoré už nie sú schopné sa rozťahovať alebo zmršťovať a preto sú stále rozšírené. V tomto prípade je narušený pravidelný tok krvi v cievkach. Krv odteká veľmi pomaly hromadí sa a a to spôsobuje ich rozšírenie a praskanie nakoľko je odtok krvi znemožnený. Cievky strácajú svoju elasticitu preto je začervenanie trvalé. V niektorých prípadoch je získana geneticky kedy nevieme ovplyvniť prejavy.

Toto začervenanie sa dá odstrániť pomocou lasera alebo skleratizáciou pomocou ihly avšak odstráni iba už vzniknuté cievky a nezabráni praskaniu nových. Preto je prevencia a šetrná denná starostlivosť nevyhnutná.

Rosacea

Ak sa k erytóze pripoja aj neustále malé zápaly na pleti a občasný opuch hovoríme o Rosacei. Tá je ako jediná už kožné ochorenie preto je nevyhnutné navštíviť kožného lekára. Pokožka sa často v miestach začervenania olupuje čo spôsobuje upchaté póry. Často sa nesprávne diagnostikuje ako akné. Treba používať špecifické prípravky na ošetrovanie pleti, ktoré určí lekár. Začervenanie je nielen na lícach a v oblasti nosa ako v predošlých prípadoch ale v rôznych stupňoch intenzity je sprievodné po celej tvári.

Pravidelné kozmetické ošetrenia by mali byť súčasťou starostlivosti o pleť. Veľmi dráždivo pôsobí aj časté striedanie tepla a zimy v prípade klimatizovaných miestností. Príliš horúce nápoje a korenisté jedlá takisto zhoršujú prejavy ochorenia preto by sa mali konzumovať umiernene. Celoročná ochrana s UV faktorom by mala byť samozrejmosť ako aj používanie kozmetiky, ktorá znižuje prekrvenie. Pri dekoratívnej kozmetike sú vynikajúce produkty so zeleným podtónom, ktoré neutralizujú červenú farbu.

Vo všeobecnosti treba dodržiavať:

  • veľmi jemná domáca starostlivosť o pleť
  • vynechať prípravky s vysokým obsahom alkoholu a kyselin ako aj drsné peelingy
  • fajčenie a konzumácia alkoholu a korenistých jedál zhoršujú prejavy začervenania
  • príliš horúce nápoje a jedlá sú takisto nevhodné
  • nadmerné opaľovanie
  • prehnaná kozmetická starostlivosť a príliš časté striedanie kozmetických prípravkov
  • sauny nad 50 stupňov
  • v prípade suchej pleti neustále hydratovať

Začervenanie môže ľahko vzniknúť aj na základe nesprávneho čistenia pleti preto ak po odlíčení máte na pleti pocit suchosti alebo pnutia odporúčam pozrieť aj článok ako správne čistiť pleť http://happynewskin.com/cistenie-pleti-zaklad-k-zdravej-pokozke/.

Dúfam, že článok Vám pomohol sa trošku zorientovať v základných prejavoch ako aj v domácej starostlivosti. Na internete som nenašla vhodné fotky, ktoré by som mohla použiť do článku avšak keď zadáte jednotlivé názvy do vyhľadávača ponúkne Vám viacero fotiek hlavne z estetických kliník, ktoré liečia uvedené problémy pleti čo verím, že pomôže. Ak máte už niektorý z prejavov, ktoré produkty alebo ošetrenia Vám najviac pomohli?

 

 

 

 

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.