Tvoja pokožka nepotrebuje zubnú pastu, dokonca ani sódu bikarbónu.

Kto z Vás už skúšal zubnú pastu na vyrážky? Ruky hore, úprimne 🙂 Mali ste pocit, že vám to pomohlo? Na základke skončila aj na mojej tvári, nebudem sa tváriť, že nie. Ani neviem, ktorá dobrá duša mi to vtedy odporučila, ale pamätám si, ako to štípalo. S pleťou som si vytrpela dosť, preto nevidím dôvod, prečo by som jej mala ešte sama škodiť. Lebo v skutočnosti, ani jedna z uvedených vecí vám neušetrí peniaze a nezlepší stav pleti. Ako aj veľa populárnych DIY na kozmetické prípravky.

Za posledné dva roky som mala veľa klientov, ktorí doplatili na videá, ktoré sľubovali zázračne vyliečenie akné, alebo vybielenie pleti. A verte mi, aj pár minút nesprávneho prípravku na pleti sa lieči niekoľko mesiacov. V horšom prípade si vyrobíte trvalé pigmentácie.  Problém väčšiny doma vyrobených prípravkov je ten, že majú príliš agresívne pH pre vašu pokožku. Nevhodné pH vám odstráni ochranný hydrolipidický film a pleť stráca svoju obrannyschopnosť. O tom aké je pH dôležité, a prečo by ste si ho mali všímať sa dozviete v staršiom článku tu. Poďme sa teda bližšie pozrieť, ktoré veci by ste nemali používať na pokožku a prečo.

Zubná pasta na pleť?

Toto je asi najpopulárnejší domáci Nezmar, čo sa stále používa na pokožku. Zubná pasta by mala vyrážky ukľudniť a napomôcť rýchlejšiemu hojeniu. Áno mala, ale v skutočnosti ju viac podráždi. Vo väčšine zubných pást by ste našli alkohol, esenciálne oleje, flourid sodný a mentol. Tento obsah je určený výhradne na zuby, a nie našu pokožku. Pasta pokožku nielen presuší, čo spôsobí dehydratáciu, ale môžete si tým spôsobiť aj nežiadúce pigmentácie. Miesto vyrážky, potom riešite dlhodobý problém, ktorý je finančne a časovo náročny na odstránenie. Pokožka je po jej použití začervenaná, podráždená a citlivá. V žiadnom prípade ju nepoužívajte v kombinácií s čistiacou kefkou, alebo dokonca s hubkou. V tom prípade kombinujete mechanický a chemický peeling v jednom, čo je doslova časová bomba pre pleť.

Potravinárska soda (hydrogenuhličitan sodný)

Ďalšia z obľubených domácich ingrediencií je potravinárska sóda (alebo sóda bikarbóna).  V domácnosti má široké využitie, ale na pokožke je s pH 9 veľmi agresívna. Pri výrobe domácich výrobkov sa používa na čistenie zubov, vlasov a pleti. Pri malom množstve nie je až taká agresívna na pleť, ale nie je žiadúca. Hlavne na pravidelne používanie. Pri jej používaní na zuby si môžete spôsobiť bolesť a precitlivelosť zubov.

Jablčný ocot

Známy hlavne pri aknóznej a mastnej pleti.  Využíva sa na domácu výrobu exfoliačného tonera, alebo lokálne použitie. Viem, že oplachovanie octom na veľmi mastné vlasy pomáha, ale na hlave by som aj ostala, keď ide o jeho využitie. Jeho pH sa pohybuje od 3 do 4, v závislosti od kvality. Fakt je, že ocot je kyselina a môže zabiť niektoré baktérie, ale rovnako ľahko môže aj chemicky popáliť vašu pokožku.

Citrón

Citrón sa používa hlavne pre vysoký obsah vitamínu C, ktorý je významný antioxidant a rozjasňuje tón pleti. Okrem toho aj znižuje tvorbu mazu. Ísť spať, keď ste si naniesli citrón na tvár a nechať ho „bieliť“, alebo používať ho priamo na tvár je veľmi riskantné. Nemali by ste ho používať ani v tom prípade, ak sa rozhodnete ísť na priame slnečné žiarenie, tým si môžete spôsobiť opuch, podráždenie a pigmentácie. Jeho pH je medzi 2 až 3, čím je ešte agresívnejši ako jablčný ocot.

To, že používate čisto prírodne prostriedky neznamená, že nebudú mať vedľajšie účinky ako komerčná kozmetika. Prírodna kozmetika spôsobuje kontaktnú dermatitídu oveľa častejšie, ako bežná kozmetika. Keď chcete ušetriť na kozmetike, tieto veci na pleť nepoužívajte, mohlo by vás to výjsť draho. Pokiaľ sa nevzdáte výroby domácich produktov, tak si kúpte lakmusové papieriky a kontrolujte si pH vašich prípravkov, predtým než si ich nanesiete na pleť. Sú veľmi dostupné a lacné a predídete tým podráždeniu pokožky.  Ako ste na tom vy s prípravou domácej kozmetiky? Obľubujete ju, alebo ste to nikdy neskúšali?Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.