Lebo len zdravá pleť je krásna pleť

Ako správne ošetrovať citlivú pleť?

Citlivá pleť je asi najhorší typ pleti aký môžete mať. Niekedy je tento stav iba dočasný, inokedy trvalý. Citlivá pleť môže byť rovnako veľmi mastná pleť, ako aj suchá. Časté reakcie na nové prípravky, svrbenie, pálenie, začervenanie a presne taká býva aj moja pleť. Ako ju teda najlepšie ošetrovať a čomu sa vyhýbať? Časom som sa naučila, ako na tú moju a verím, že aj napriek tomu, že každá pleť je jedinečná, niektoré veci platia rovnako na všetkých. A tieto kroky sa mi pri starostlivosti o moju citlivú pleť najviac osvedčili.

citlivá pleť

Bez čítania zloženia to nepôjde.

Na kvalite prípravkov naozaj záleži. Citlivá pleť má nízku schopnosť regenerácie, ako aj obrany, preto je obvzlášť dôležité, aké prípravky používame. Čím menej zložiek obsahuje kozmetika, tým viac jej vyhovuje. Konzervanty, farbivá a parfumácie nemajú pre žiadny typ pleti prínos, preto sa im vyhýbajte. Alkohol v prvých priečkach INCI je takisto nežiadúci. O tom, ako správne prečítať zloženie prípravkov sa dozviete tu a najviac škodlivé chemické látky objavíte v tomto článku.

Nepodceňujte návštevu dermatológa.

Aj keď je pokožka najväčší orgán v tele a chráni nás pred vonkajším prostredím, tak stále jej funkciu podceňujeme. Myslíme si, že keď ju vidíme narozdiel od iných orgánov, tak nepotrebuje odbornú pomoc. Sami používame lieky na predpis, ktoré sme zohnali po známosti. Starostlivosť ide štýlom pokus – omyl. Toto Vám naozaj vyhovuje? Nemyslím si. Ak už dlhodobo trpíte zlou kvalitou pokožky, ktorá má tendenciu sa iba zhoršovať, potom vyhľadajte dermatológa. Kvalitný a precízny doktor, vám urobí niekoľko testov, kde ľahko zistí príčinu. A pomocou vhodne vybranej liečby sa vie pokožka zregenerovať už za pár dní. Ak na druhej strane necháte zájsť problém ďaleko, následky sú zbytočne trvalé. Mnohokrát je za citlivosťou schovaná kontaktná dermatitída, alergia a rôzne plesňové ochorenia. Sama som vystriedala niekoľko dermatológov a aj napriek odbornému vzdelaniu som rešpektovala ich niekedy zvláštne odporúčania (ktoré vždy zabrali). Preto vždy dodržiavajte stanovenú liečbu, aby ste mohli zistiť či je naozaj účinná. Ak trpíte chronickým ochorením kože ( ako ja rosaceou) dajte si záležať na pravidelnosti. Nevyužívajte služby doktora až keď je najhoršie, či ako poslednú možnosť.

citlivá pleť

Radšej maska ako peeling.

Peeling by sme síce mali používať pravidelne v starostlivosti o našu pokožku, sú však prípady, kedy je lepšie sa ho vzdať. Jeho použitím môžete spôsobiť zbytočne väčšie podráždenie a pocit nepohody na pokožke. Ak máte dočasne citlivú pleť, ako reakciu na invazívnejšie ošetrenie, alebo spálenie kože, tak na peeling zabudnite úplne. Po takýchto zákrokoch, alebo po agresívnej reakcii je to to posledné čo vaša pokožka potrebuje. V tomto prípade, ako aj keď máte chronicky citlivú pleť je omnoho lepšie, keď budete používať masky miesto peelingu. Maska pleť ukľudní, zhydratuje a pomôže jej regenerácií. Zmývaním masky dosiahnete aj veľmi jemný abrazívny účinok a to citlivej pokožke stačí. Omnoho vhodnejšie ako mechanické peelingy sú v prípade citlivej pleti exfoliačne tonery. 

Nekupujte bez vzoriek.

Viem, že tento bod sa bohužial nedá vždy dodržiavať. Pokiaľ je to však možné, pred kúpou celého balenia si otestujte produkt, aby ste predišli neželanej reakcii. Vzorky sú priamo vyrábané nato, aby ste si mohli otestovať reakciu kože na prípravok. Nie účinnosť produktu. Nato je ich objem veľmi malý. Ak chcete objednať produkt zo zahraničia, ktorý sa u nás nepredáva odporúčam stránku www.makeupalley.com. Nájdete na nej recenzie všetkých druhov kozmetiky. Má výborný systém hľadania, kde si viete zadať váš typ pleti, vek a aj dátum recenzie. Vďaka tomu môžete nájsť hneď niekoľko desiatok recenzií od niekoho, kto je v rovnakom veku a má taký istý typ pleti ako vy. Tieto recenzie sa mi osvedčili viac, ako v e-shopoch. Ak máte aktuálne nejaký beauty produkt na wishliste, tak ju vyskúšajte.

citlivá pleť

Začnite používať prírodné oleje.

Ak ste už zúfala z toho, že žiadny krém, alebo sérum vám nie je dosť dobré, tak by ste mali začať používať oleje. Týmto jednoduchým krokom dosiahnete výrazne zmeny v kvalite pokožky. Sú veľmi dobre dostupné, šetrné a efektívne. Môžu sa používať samostatne, ako aj v kombinácií s inými produktami. Zabraňujú dehydratácií a zlepšujú regeneráciu pokožky. Ak chcete investovať do kvalitných prípravkov a neviete kde začať , tak oleje budú najlepšie voľba. Pokiaľ neviete, ktorý bude pre vás najlepší, potom článok venovaný iba olejom nájdete tu.

Gélové odličovače citlivá pleť nepotrebuje.

Gélové odličovacie prípravky sú síce veľmi praktické a obľúbené, ale nie sú moc šetrné. Ich zloženia často nebývajú veľmi dobre naformulované a už bez toho citlivú pleť dráždia. Pleť zbytočne presušujú a aj vytvárajú pocit pnutia, ktorý nie je žiadaný. Používajte hlavne čistiace oleje a pleťové mlieka. Nielenže sú omnoho stabilnejšie pred baktériami, ale aj výživnejšie pre pleť.

Menej je viac.

Nesnažte sa kombinovať príliš veľa produktov naraz. Ak vrstvíte viacero produktov vašej citlivej pleti sa to nemusí páčiť. Preto je niekedy lepšie používať ich samostatne a striedmo, ako pravidelne a naraz. Rozličné textúry sa nedokážu navzájom prepojiť a na pokožke potom ostáva nepríjemný a viditeľný film. Tiež ich biologicky aktívne látky môžu na seba navzájom reagovať. Malá pauza na regeneráciu nikdy nezaškodí, preto nezúfajte, že konkrétny produkt nesadol do vašej rutiny. Doprajte pleti čas a vyskúšajte ho znova, ale samotný. Možno budete príjemne prekvapená aké účinky s ním dosiahnete.

Verím, že vám nasledujúce rady pomohli. Ak máte aj vy citlivú pleť a neviete nájsť vhodné prípavky k jej ošetrovaniu, tak kľudne mi napíšte, rada vám poradím s výberom.

 

 

 

 

Please follow and like us:
error


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.


error

Enjoy this blog? Please spread the word :)