Lebo len zdravá pleť je krásna pleť

Prírodné oleje – prečo si ich zamilujete?

Najviac podceňovaný produkt na pleť u nás je jednoznačne olej. Veľa ľudí ho stále vníma s nedôverou, alebo dokonca obavou ako mastná konzistencia ešte môže zaniesť pokožku. Ako pri všetkých produktoch tak aj tu platí ak si vyberiete nesprávne k svojmu typu pleti môže sa stav zhoršiť, alebo nebudete vidieť žiadne výsledky. Ak si však vyberiete správne už sa ho nikdy nevzdáte. Je veľmi nenáročný na používanie a má vynikajúce všestranné využitie. Dokážete s ním vyriešiť takmer každý problém pleti. Prírodné oleje zabraňujú dehydratácií, zjednotia tón pleti, zlepšujú elasticitu pleti, pomáhajú regenerácii pokožky. Slúžia ako bohatý zdroj anti-oxidantov.

Prečo by ste mali začať používať oleje ?

S vekom sa nám znižuje produkcia mazu v pokožke čo následne spôsobuje zmenu typu pleti. Z mastnej sa stáva normálna a z normálnej zas suchá. Maz tvorí značnú časť ochranného hydrolipidického filmu a s jeho nedostatkom sa pleť stáva menej odolná voči vonkajšiemu prostrediu. Pokožka stráca svoju elasticitu a vrásky sa prehlbujú. Ochranný film je zodpovedný nielen za ochrannú funkciu kože ale aj za udržiavanie hydratácie. S jeho nedostatkom sa pleť ľahko stáva dehydrovanou. Oleje prirodzene simulujú tento maz a okamžite zlepšujú stav pleti. Ak máte extrémne citlivú pleť a problém nájsť vhodný krém, oleje ho môžu suplovať. Podľa toho z čoho boli vyrobené sa jemne mení aj ich konzistencia.

Vynikajúce výsledky s nimi dosiahnete nielen na pokožke ale aj vo vlasoch a nechtoch vo forme zábalov. Oleje môžete používať priamo na pokožku pred aplikáciou krému, alebo si s nimi môžete obohatiť svoj obľúbený krém. V prípade podráždenej alebo veľmi citlivej pokožky zmiešajte pár kvapiek aj do vášho odličovacieho mlieka. Pleť sa vďaka tomu upokojuje a nenamáha. Ak máte suchú pleť odporúčam pár kvapiek zmiešať aj s make-upom. Docielite tým krásne žiarivý a prirodzene pôsobiaci lesk na tvári. Ak často zabúdate po kúpeli na telové mlieko pridajte pár kvapiek priamo do vody a vaša pokožka bude okamžite hydratovaná (a vaňa viac špinavá 😀 ).

Najčastejšie bývajú balené v nepriehľadnom skle a dávkujú sa pipetou. Je dôležité, aby boli oleje uskladnené na mieste mimo priameho slnečného žiarenia. Ja ich po otvorení navyše uskladňujem zásadne v chladničke. Vďaka tomu pomalšie oxidujú a studené príjemné osviežia pleť. Aktuálne používam Midnight recovery serum od Kiehl´s, šípkový od Pai skincare, marhuľový od Nobilis Tilia a olej z myšieho chvosta obyčajného od Ilcsi. Recenziu na midnight recovery sérum nájdete v tomto článku http://happynewskin.com/kiehls-produkty/.

Podľa čoho si vybrať prírodné oleje ?

Trh ponúka veľké množstvo druhov olejov ako si teda vybrať správne ? Ak sa rozhodnete pre vyskúšanie tohto zázraku mám pre vás jednu dôležitú radu. Investujte. Kvalitné oleje, ktoré majú blahodárne účinky pre našu pleť sú iba rastlinného pôvodu. Získavané sú z rôznych kvetov, rastlín a ovocia. K získaniu pár ml produktu je potreba niekoľko kilogramov suroviny preto sú veľmi drahé. Najideálnejšie je ak pochádzajú z ekologického poľnohospodárstva. Podliehajú oxidácií preto vyberajte tie, ktoré majú krátku dobu spotreby.

Získavajú sa lisovaním zastudena pri teplote, ktorá nepresahuje 35 °C. Vďaka tomu sa zachovajú všetky vonné a aktívne látky. Obsahujú biologicky aktívne látky, vitamíny, fosfolipidy, nenasýtené mastné kyseliny a vosky (zabraňujú odparovaniu vody z pokožky a dehydratácii).

Ak sa po prvom lisovaní za studena uskutoční ďalšie lisovanie pri zvýšenej teplote získavajú sa oleje, ktoré sú stále kvalitné, ale omnoho lacnejšie.

Menej kvalitné procesy spracovania sú extrakcia organickými rozpúšťadlami  a destilácia suroviny v čerstvom stave. Vďaka nešetrnému spôsobu spracovania sú oleje trvácnejšie avšak ich efekt na pleti je najmenší. Agresívnym spracovaním si nezachovajú žiadne biologicky aktívne látky.

Minerálnym olejom sa vyhýbajte !

V kozmetike sa využívajú nielen prírodné oleje, ale aj minerálne, tie sú umelo vytvorené syntézou chemických látok. Najčastejšie sa vyrábajú deriváciou z ropy. Tieto oleje sú mnohonásobne lacnejšie a tomu zodpovedajú aj ich účinky. Oproti prírodným majú hutnejšiu konzistenciu a sú mastnejšie. Sú bezfarebné a bez vône. Narozdiel od prírodných olejov neoxidujú. Pokožka ich nedokáže absorbovať ako prírodné. Pri pravidelnom používaní menej filtrovaných olejov často vznikajú ekzémy pokožky. Ich výroba je veľmi lacná. Nachádzajú sa v množstve kozmetických prípravkov.

Nájdete ich pod nasledovnými označeniami :  Mineral Oil, Microcrystalline Wax, Paraffinum liquidum, Cera Microcristallina, Paraffin, Ozokerit, Ceresina Petrolatum/Vaseline.

Ak objavíte niektorú zo zložiek v drahých produktoch neodporúčam ich kupovať. Ak sa Vám nechce študovať zloženie prírodné oleje spoznáte podľa označenia bez syntetických látok, konzervantov alebo piktogramov vegan a skákajúceho zajaca.

Najlepšie oleje podľa typu pleti.

Suchá pleť

 • argánový olej
 • mandľový olej
 • avokádový olej
 • kokosový olej
 • borákový olej

Mastná pleť

 • hroznový olej
 • grepový olej
 • marhuľový olej
 • konopný olej
 • rakytníkový olej
 • mätový olej

Zrelá pleť

 • šípkový olej
 • ružový olej
 • makadamiový olej
 • jojobový olej
 • neroli olej
 • nechtíkový olej

 Esenciálne oleje

Sú určené hlavne na aromaterapeutické účely. Používajú sa ako prísada do masážnych olejov. Samotné by sa mali používať iba na lokálne používanie nie na celú pleť. Predávajú sa v menších baleniach zvyčajne vo veľkosti 5ml a sú bez pipetky. Synteticky spracované by sa nemali používať na pokožku.  Nesmú sa dostať do kontaktu so sliznicou alebo okom. Nie sú fotostabilné a môžu vyvolať alergickú reakciu. Niektoré sa neodporúčajú používať pri tehotenstve alebo psychických ochoreniach. Medzi najviac známe patria tea tree olej, ľevanduľový, citrónový a rúžový.

 

 

 

 

Please follow and like us:
error


3 thoughts on “Prírodné oleje – prečo si ich zamilujete?”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.


error

Enjoy this blog? Please spread the word :)