AHA a BHA kyseliny. Kedy a ako najlepšie ich využívať?

Ahojte, dnešný článok som sa rozhodla venovať téme, s ktorou ste ma kontaktovali najviac. A ňou sú jednoznačne kyseliny. Používať? Nepoužívať? Kedy, koľko a akú? Kyseliny neboli v kozmetickej starostlivosti nikdy tak žiadané ako v týchto dňoch. Sú vhodné na takmer všetky typy pleti a majú skvelé účinky na našu pokožku. Ich účinnosť je podložená množstvom klinických štúdií.  Avšak s ich používaním by sme to nemali prehánať. Preto sa posnažím vám ich čo najlepšie predstaviť. A to hlavne dve najviac využívané skupiny v kozmetike, a to AHA a BHA kyseliny.

Mnohokrát mám pocit, že slovo kyseliny a chemický peeling funguje ako zaklínadlo. Potom ako to vyslovím pri diagnostike pleti, tak sa klienti zhrozia a zľaklú, čo chcem s nimi stvárať. V ich očiach takmer vidím bublajúcu skúmavku a neopodstatnený strach. 😀 Viem, že to neznie príliš zvučne, avšak ich účinky na pleť už áno.  A aj napriek tomu, že kozmetický priemysel rastie neuveriteľnou rýchlosťou a neustále nám ponúka nové high-tech aktívne látky, tie najviac používané sú známe už stovky rokov. Ako účinky ovocných kyselín.

Aký je rozdiel medzi AHA a BHA kyselinami?

Hlavný rozdiel je, že AHA kyseliny sú rozpustné vo vode, zatiaľ čo BHA sa rozpúšťajú v tukoch. Pokiaľ máte suchší typ pleti, alebo chcete riešiť prvé príznaky starnutia, potom zvoľte AHA kyseliny. A ak je vaša pokožka mastnejšia, voľte BHA kyseliny, ktoré prečistia zanesené póry. 

AHA KYSELINY – Alpha-hydroxy Acids

Sú kyseliny s hydroxylovou skupinou na druhom uhlíku, podľa čoho sú aj pomenované. Môžu byť  prírodného, tak aj syntetického pôvodu. Silu kyseliny neudáva jej samotný druh, ale koncentrácia a pH. Na domáce použitie by sa nemali vyššie koncentrácie ako je 10%, pri najnižšiom možnom pH 3,5.  O tom, aký účinok má pH na pokožku sa dozviete tu. Vyššie koncentrácie patria do rúk iba kozmetičkám a dermatológom. Ak je však pH príliš vysoké, kyselina sa vstrebáva príliš pomaly do pokožky a je natoľko zriedená, že má veľmi malý efekt. Preto môžete mať aj 20-30% kyseliny, ale na pokožke bude s vysokým pH šetrná. Ich aplikácia sa indikuje na základe diagnostiky a stavu pleti. Ak sa preto niekedy rozhodnete absolvovať chemický peeling, potom odporúčam navštíviť salón, kde s tým majú dlhoročné skúsenosti. Zlé, alebo neprofesionálne ošetrenie chemickým peelingom vie napáchať viac škody, ako osohu. Pľuzgiere, popáleniny, hyperpigmentácia, toto všetko je možné si odniesť domov po príliš agresívnom ošetrení. Tieto ošetrenia sú ideálne počas jesenného a zimného obdobia, kedy nebude pokožka nebude vystavená silnému slnečnému žiareniu.

Pri správnom použití dokážu AHA kyseliny:

 • tónovať pigmentácie na pokožke,
 • pomáhajú penetrácií biologicky aktívnych látok,
 • urýchľujú odlupovanie odumretých kožných buniek,
 • napomáhajú prirodzenej hydratácií,
 • vyrovnajú kožný reliéf,
 • stimulujú obnovu kožných buniek,
 • prekrvia pokožku.

Najpoužívanejšie AHA kyseliny: 

 • kyselina glykolová (Glycolic Acid) – preniká najhlbšie do pokožky, má najmenšiu molekulu, najviac používaná kyselina,
 • kyselina mliečna (Lactic Acid) – najviac používaná exfoliácia zo všetkých AHA, zlepšuje nielen tón a reliéf pokožky ale aj hydratáciu.
 • kyselina citrónová (Citric Acid) – najlepšie vyrovnáva pigmentácie 
 • kyselina mandľová ( Mandelic Acid) – najjemnejšia zo všetkých, vhodná pre citlivú pleť, je vhodná hlavne na regeneráciu,
 •  jablčná kyselina ( Malic Acid) – funguje ako účinný antioxidant.

BHA kyseliny – Beta-hydroxy Acids

Na rozdiel od AHA sa tu najviac využíva len jeden druh kyseliny. A ňou je kyselina salicylová (Salicylic Acid). Je rozpustná v tukoch a vďaka tomu preniká hlbšie do pokožky a efektívne dokáže prečistiť zanesené póry. Má silné protizápalové účinky. Oproti AHA kyselinám je síce šetrnejšia, ale viac presušuje a spôsobuje väčšiu fotosenzibilitu. Má silný bieliaci účinok a vyrovnáva pigmentácie. Reguluje tvorbu mazu v pokožke. Prírodna forma tejto kyseliny sa získava z vŕbovej, alebo brezovej kôry. Je určená hlavne na lokálne ošetrenie tváre.

Ako najlepšie vybrať vhodný druh a ako ich používať ?

Na začiatku používania je vhodnejšie ich zaradiť do večernej starostlivosti o pokožku. Pokiaľ nemáte prípravok, kde je naformulovaná kombinácia AHA a BHA, tak nepoužívajte naraz obidva druhy. APLIKUJTE ICH VŽDY NA SUCHÚ POKOŽKU. Voda, alebo zvyšky kozmetických prípravkov by mohli vyvolať silné podráždenie pri ich aplikácii. Ich používanie je najlepšie nakombinovať s intenzívnym sérom, potom získate silnejší efekt. Nakoľko kyseliny jemne narušia povrch pokožky a tým zaručia lepšiu penetráciu aktívnych látok zo séra. Pri ich používaní je veľmi dôležité sledovať, ako pokožka reaguje a pri prvých známkach presušenia, alebo podráždenia prestať používať kyseliny. Dávajte dôraz na pravidelnú a kvalitnú hydratáciu počas ich používania, aby ste sa vyhli presušeniu pokožky. Pri používaní kyselín nepoužívajte mechanické ani žiadne iné formy peelingov. Kyseliny majú silnejší exfoliačný účinok ako peeling a ak by ste ich používali naraz pokožka by sa nestihla regenerovať. Miesto krásneho a hebkého vzhľadu by ste si spôsobili silné podráždenie a presušenie. Takisto je pre ich používaní potrebná kvalitná slnečná ochrana. Ak máte rozšírené žilky, kuperózu, alebo citlivú pleť, tak na domáce používanie vyberajte hlavne exfoliačné tonery, ktoré sú šetrnejšie.  Neodbornou aplikáciou si môžete pokožku zbytočne poškodiť a podráždiť. Dúfam, že vám článok pomohol trochu lepšie porozumieť kyselinám, ak ste v ňom nenašli želané informácie rada vám ich doplním v komentároch.1 thought on “AHA a BHA kyseliny. Kedy a ako najlepšie ich využívať?”

 • Ahoj… Prosim ta a vies mi odporucit v akom mnozstve si mam aplikovat Lactic acid? Zadovazila som si ju prvy krat, vsetko mam nacitane, ale nikde neuvadzaju v akom mnozstve ju mam aplikovat a samozrejme, kedze je to orvykrat, tak som dala mozno 3-4 kvapky a zda sa mi to nejak malo, necitim ani len stipkanie… Velmi dakujem za odpoved

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.