Zlato a diamanty v kozmetike? Ďakujem neprosím!

Viem, že zloženie kozmetických prípravkov vás veľmi zaujíma, preto sa dnes budem opäť venovať tejto téme. Aj napriek tomu, že výrobné náklady takmer každého kozmetického produktu sú stonásobne a viac menšie, ako je ich konečná predajná cena, sú také, kde je tento pomer ešte výrazne väčší. Vďaka čomu? Luxusnému zloženiu. Zlato, kaviár, diamanty a iné drahé kovy sa s obľubou používajú v kozmetických prípravkoch. Sú však tieto zložky hodné trojmiestnej cenovky? Majú naozaj tak blahodárny a pozitívny efekt pre našu pokožku? Podľa mňa nie. A hneď vám vysvetlím prečo.

Kaviár v kozmetike.

Kaviár je z časového hľadiska asi najstaršou luxusnou zložkou. Najčastejšie ho nájdete v kozmetike, ktorá je venovaná proti prvým príznakom starnutia. Obľúbený je vďaka vysokému obsahu arginínu. Arginín je aminokyselina, ktorá prispieva k tvorbe kolagénu a stimuluje uvoľnovanie rastového hormónu. Vďaka nemu sa bunky rýchlejšie delia, v prípade poranení sa rany lepšie hoja. Toto znie celkom dobre, no nie? Predpokladá sa, že kozmetika s vysokým obsahom arginínu podporí prirodzenú tvorbu kolagénu. Problém je ten, že v porovnaní s mnohonásobne lacnejšími aktívnymi látkami kaviár nemá výrazne lepšie účinky na pokožku. Pri topickej aplikácií nedokáže až tak stimulovať tvorbu kolagénu. Veľký rozdiel je aj v cene a kvalite používaného kaviáru. Niektoré produkty s nízkym obsahom tejto látky to zneužívajú a predávajú sa za predraženú cenu. Navyše chýbajú klinické štúdie, ktoré by podporili jedinečnosť tejto látky.

Zlato a diamanty v kozmetike.

Zlato a diamanty sú ďalšie aktívne látky, ktoré sľubujú fantastické výsledky v boji proti starnutiu. Využívajú sa hlavne ako rozjasňujúce pigmenty v krémoch a olejoch. Zlato má preukazateľné antimikrobiálne, antioxidačné a detoxikačné účinky, preto sa často využíva aj pri luxusných tvárových ošetreniach. Dokáže však ťažký kov výrazne ovplyvniť stav pokožky? Takisto ako pri kaviári, len vo veľmi malej miere. Diamant je zas kryštalická forma uhlíku a jeho účinky sú preukázateľné až po preniknutí do dermis. Čo dokáže vo veľmi malom percente. Navyše často spôsobuje nežiadúce alergické reakcie. Využívajú sa hlavne ich nano formy, ktoré sú rozporuplné pri využití v kozmetickom priemysle. Nanoformy podporujú procesy stárnutia pokožky. Sama som prednedávnom testovala Tata Harper hydratačný krém s obsahom diamantového prachu a nebola som s ním absolútne spokojná. Hydratačný krém mi miesto hydratácie doprial pocit pnutia. A to bol jeden z najdrahších krémov aké som kedy mala. Viac skúsenosti s Tata Harper kozmetikou nájdete v tejto recenzii.

zlato v kozmetike

Oplatí sa kupovať kozmetiku s kaviárom a zlatom?

Problém pri týchto aktívnych látkach je nedostatok klinických štúdií s preukazateľnými výsledkami. Nie sú nevyhnutné pre správnu biologickú funkciu kože. V kozmetickom priemysle sú desiatky aktívnych látok, ktoré majú porovnateľný alebo dokonca lepší účinok ako tieto účinné látky. Zlato, diamanty a kaviár su skôr marketingovo úspešne látky. S ich použitím sa produkty radia do kategórie luxusných produktov. Tak ako pri dekoratívnej kozmetike netreba zabúdať, že cenovka nie je zárukou kvality. V mnohých prípadoch platíte za načančané dobre vyzerajúce balenie, ktoré má skvelú parfumáciu, ale priemerné účinky. Preto ak máte v pláne investovať niekoľko sto eur do krému nezabúdajte, že to bude stále iba krém. Žiadne zázraky sa diať nebudú. Krém nie je a ani nikdy nebude výplňový materiál. Čarovným prútikom neodstráni roky z vašej tváre.  Ak investujete do luxusných prípravkov s touto vierou, investujte radšej do kozmetického ošetrenia. Dobre prevedená kozmetická masáž má lepší efekt na vašu pokožku ako používanie týchto prípravkov. Navyše si príjemne oddýchnete a výjde vás to aj lacnejšie. 

 

 

 

 

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.