Trápia Vás hyperpigmentácie? Teraz je najlepší čas ich odstrániť.

Krásna, zdravá pleť s jednotným tónom, to je asi sen každej z nás. Avšak k reálnemu dosiahnutiu nám často bránia rôzne nepríjemne pigmentácie a jazvy. V niektorých prípadoch je ich odstránenie veľmi jednoduché, inokedy zdĺhave a náročne. Doniesli ste si z dovolenky nežiadúci suvenír v podobe hyperpigmentácií ? Neviete čo s nimi? Podľa čoho si však vybrať, ktoré prípravky budú pre nás najvhodnejšie? A ako vlastne rozoznať, čo sa na našej pokožke nachádza? To sa vám posnažím dnes bližšie objasniť.

Melazma / Chloazma

Toto chronické kožné ochorenie sa vyskytuje hlavne v dospelom veku. Pokožka býva zafarbená dohneda, prípade žltohneda. Vyskytuje sa najčastejšie nad hornou perou, na lícach a na čele. Vyskytuje sa nielen na tvári, ale aj na tele. Je výrazne ohraničené a väčšinou symetrické. Okraje môžu byť mierne vystúpene nad úrovňou pokožky. Existuje aj tzv. tehotenská melazma, pri ktorej sú prejavy iba počas tehotenstva a následne sa spontánne zahoja. Pri jej vzniku je potrebné navštíviť dermatológa. 

Hlavné príčiny vzniku: genetická predispozícia, tehotenstvo, vedlajší účinok liekov, slnečné žiarenie.

Pri melazme nie je vhodná depilácia, frakčné lasery a ani mikrodermaabrázia. Tie by mohli iba zhoršiť stav pokožky.

Vynikajúci výsledok sa dosiahne naopak IPL žiarením, liečivami na lekársky predpis, alebo vhodným chemickým žiarením.

Najčastejšie využívanou aktívnou látkou pri liečbe je hydrochinon. Jeho vedľajšie účinky sú fotosenzibilita, preto je nesmierne dôležité, aby bola počas liečby dôkladná slnečná ochrana. Táto aktívna látka nie je určená k dlhodobému používaniu, maximálna doba používania je 6 mesiacov. Tiež nie je vhodná pre ženy, ktoré plánujú tehotenstvo, alebo sú tehotné. Vhodnosť jeho použitia preto nechajte na odbornom doporučení dermatológom, neordinujte si jeho aplikáciu sami. Hydrochinonin zabraňuje produkcii melanínu, ktorý je zodpovedný za opálenie pokožky. Vďaka tomu udržuje ochorenie bez progresu. 

Pozápalové hyperpigmentácie

Tieto pigmentácie sú na úrovni pokožky. Bývajú zafarbené skôr do červených tónov oproti melazme. Môžu postihnúť iba vrchnú vrstvu pokožky (epidermis), alebo aj hlbšiu (dermis). Ich vznik spôsobuje viacero faktorov. Vplyvom času sa môžu aj samé spontánne zahojiť a zmiznúť.

Najčastejšie príčiny vzniku hyperpigmentácií:  vytláčanie zápalov, nevhodná a príliš agresívna starostlivosť o pleť, vplyv liekov na organizmus, nevhodné invazívne ošetrenie pleti, príliš hlboké zápaly.

Ako najvhodnejšie odstrániť hyperpigmentácie?

Ak vás trápia pigmentácie, teraz je ideálna doba kedy začať s ich odstránením. Nestrácajte zbytočne čas nad úvahami či si ich dáte odstrániť, alebo nie. Všetky spôsoby liečby majú kontraindikáciu slnečné žiarenie, preto je jeseň a zima najlepší čas, kedy podstúpiť ošetrenia. Čím novšie pigmentácie sú, tým rýchlejšie prebieha ich liečba. Takže ušetríte nielen peniaze, ale aj čas.

V domácej starostlivosti sa oplatí investovať do kvalitného séra, ktoré dokáže zredukovať vzhľad hyperpigmentácií. Skvelé výsledky sa dajú dosiahnuť v kombinácií s exfoliačnými tonermi. Kvalitná slnečná ochrana a antioxidanty počas celého roka sú potrebné aj pri melazme.

Z profesionálnych ošetrení sú účinné chemické peelingy, laser alebo IPL žiarenie. Ak nechodievate pravidelne na kozmetické ošetrenia vyberajte si salón, ktorý má najlepšie recenzie. Ideálne ak ho navštevuje niekto koho poznáte osobne. Nedávajte si cenu ako jediný faktor výberu. Pri invazívnych ošetreniach je dôležitá správna indikácia pre konkrétny typ pleti, preto investujte do odborníkov, ktorí vedia čo robia a majú dlhoročnú prax. V prípade akýchkoľvek nežiadúcich účinkov navštívte dermatológa.

Najúčinejšie aktívne látky na ošetrenie pigmentácií : citric acid, salicylic acid, glycolic acid, lactic acid, mandelic acid, vitamín C, benzyolperoxid,arbutín, tretinoín a ostatné retinoidy, extrakt zo sladkého drievka, extrakt z harmančeka. Viac o kyselinách sa dozviete v tomto článku.

V prípade liečby nekombinujte viacero foriem peelingov, aby ste si nespôsobili nové hyperpigmentácie. Návšteva solárií je takisto nežiadúca. Pokiaľ vaša pleť trpí stále aktívnymi zápalmi, tak ešte neriešte pigmentácie. Počkajte radšej až na úplne zahojenie zápalov. Dovtedy si môžete skontrolovať či nerobíte chyby, ktoré spomaľujú regeneráciu pokožky v staršom článku. A verte, že aj ten najhorší stav pokožky je iba dočasný a s vhodnými prípravkami a dostatkom času môže byť aj vaša pokožka zdravá a krásna.



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.