Micelárna voda, prečo by ste sa s ňou nemali odličovať denne?

Keď počujem, že sa niekto odličuje iba s micelárnou vodou, tak ma oblieva pot. Profesionálna deformácia sa nezaprie, a vtedy neviem kde začať skôr, aby som vyvrátila reklamné tvrdenia o šetrnosti tohto „zázraku“. Lebo nijako inak ani micelárnu vodu neprezentujú. Táto číra tekutina má efektívne, rýchlo a ľahko odstrániť akýkoľvek make-up. Popri tom by mala byť ešte šetrná na pokožku a vhodná pre všetky typy pleti. S kúpou micelárnej vody by ste mali zabudnúť na všetky pleťové mlieka, odličovacie gély, alebo balzamy. Aspoň to sa dozviete pri nákupe micelárnej vody. Ale zamýšlali ste sa ako je možné, že priezračne číra voda dokáže nahradiť všetky čistiace produkty na pleť? A ešte má byť aj šetrná navyše?

Čo to vlastne micely sú, a ako fungujú na pokožke?

Micely sú zhluky molekúl tenzidov dispergované v kvapalnom roztoku. Typická micelárna voda vytvára agregáty s hydrofilnou časťou molekuly orientovanou do vodného prostredia a hydrofóbnou časťou ukrytovou vo vnútri molekuly. Tvar a veľkosť micely sú ovplyvnené ako geometriou molekuly tenzidu, tak aj vlastnosťami roztoku, ako koncentrácia tenzidov, teplotou, pH a iontovou silou. Laicky vysvetlené micely sú detergenty ( odmasťujúce, čistiace látky) a fungujú iba v kombinácií s vatovým tampónom.

Bavlna ( vatový tampón) je hydrofilná a keď na ňu nanesiete micelárnu vodu funguje táto dvojica ako magnet na make-up a maz. A tu sa ukrýva hlavný problém micelárnej vody. Nakoľko pokožku nielen odlíči, ale aj odmastní. A pri tom poškodí jej hydrofilný kožný film, ktorý slúži ako ochranná funkcia kože. Molekuly micelov neodlišujú nečistoty od kožného mazu. A tak stiahnu z pokožky všetko, čo sa na jej povrchu nachádza. Potom ľahko vzniká napríklad kontaktná dermatitída. Potom cítite, že pokožka je na dotyk suchá, stiahnutá a máte okamžitú potrebu premastenia.

Naozaj je vhodná a šetrná pre všetky typy pleti?

Podľa mňa nie. Z praxe môžem povedať, že práve micelárna voda sa ukrýva za množstvom nespokojných klientov. Lebo si v dobrej viere kupujú, čo im odporučia v lekárni, alebo načo vidia obrovskú reklamnú kampaň. A v lekárni predsa musia vedieť lepšie, ako v drogérii, no nie? „No, naozaj nie.“ 😀 Je to len šikovný marketing a spôsob predaja. Všetky kozmetické spoločnosti ju už ponúkajú. Jej úspech sa ukrýva v hlavne lenivosti používateľov.

Pri výmene odličovacích produktov uvidíte okamžité zmeny na stave pleti. A garantujem vám, že behom týždňa, keď budete vidieť prvé zmeny, tak vám nebude vôbec ľúto aj časová investícia do svojej rutiny. Skúste si malý test v drogérií. Do jednej ruky si zoberte akúkoľvek pleťovú vodu a druhej micelárnu vodu. Silno ich zatrepte, a všimnite si veľkosť a množstvo bublín v micelárke oproti pleťovej vode. Pri pohľade na etiketu často objavíte propylénglykol, ktorý nie je veľmi prospešný na našu pokožku. (viac o škodlivých aktívnych látkach tu). A tieto bubliny vám ostávaju na pokožke a vytváraju pocit suchej pokožky.

Ako a kedy micelárnu vodu používať?

Micelárnu vodu by som odporučila používať len veľmi sporadicky. Ak sa Vám po ťažkom a dlhom dni nechce vôbec odlíčiť, je lepšie použiť micelárnu vodu, ako ísť spať s make-upom. Výborne slúži na odlíčenie očného okolia, alebo dlhotrvácnych produktov z pier. Takisto je vhodná, ak cestujete a nemôžete zobrať so sebou viac kozmetiky.  Po jej použití by som odporučila tvár ešte opláchnuť vodou, alebo pleťovou vodou. Nenechávajte ju dlho pôsobiť na pokožke. Ak máte kvalitnú rutinu, tak raz za čas nenapácha veľa škody. Ak ju však používate denne, je to práve micelárna voda, ktorá spôsobuje dehydrátaciu ako aj nejednotný tón pleti. Doprajte preto svojej pokožke kvalitnú starostlivosť (článok o tom, ako správne odlíčiť pleť tu). A nie produkty, ktoré viac škodia ako pomáhajú.




6 thoughts on “Micelárna voda, prečo by ste sa s ňou nemali odličovať denne?”

  • Som kozmeticka a na 100 % suhlasim s clankom. Mnohokrat nzakaznicky vynechali micely a do dvoch mesiacov boli opat stastne a zmizli im podkozne vyrazky, ktore nejde tlacit 🙂

  • No akosi sa mi nechce verit, ze je to s tymi micelarkami az taka katastrofa. Povodne ju vymyslel tim odbornikov Bioderma vo svojich laboratoriach, a predsa len je to kozmeticka znacka, myslite si ze by ich tato nevyhoda nenapadla? Predsa existuje aj micelarna voda specialne na suchu pokozku… neda sa zabranit tomu co je popisane v clanku specialnym zlozenim micelariek, ktore neobsahuju len micely ale aj dalsie doplnkove latky? Mozno prave tie tomu zabranuju, pripadne nahradzaju odstranenu mastnostu. Ved mnohe micelarky, h´avne teda ta originalna, deklaruje, ze obsahuje “estery mastných kyselín, ktoré napĺňajú micely, sú podobné fosfolipidom bunkových membrán kože a prirodzene pomáhajú pri obnove hydrolipidického filmu kože.” …

    • Dobrý deň, v rámci svojej profesie pravidelne absolvujem odborné školenia a nestretla som sa ešte s dermatológom, chemikom, alebo zahraničným školitelom značky, ktorý by odporučil denné používanie micelárnej vody. Produkt sa teší obľube pre jej nenáročne používanie a nie pre jej prospešné vlastnosti. Verím, že niekomu aj napriek dlhodobému užívaniu nezmenila negatívne stav pokožky, je to prirodzené každá pleť je jedinečná a reaguje individuálne. Za svoju prax však tento produkt odporučiť nemôžem, lebo veľa klientom spôsobila dermatitídy.

      • Dakujem za odpoved. Co hovorite na odlicovacie balzamy? Ked ja mam po pouziti odlicovacieho mlieka pocit, ze stale na tej kozi nieco ostane…. co sa aj potvrdi, ked potom docistujem pletovou vodou. A zas minat 10 tamponov dva krat denne, sa mi zda dost. Aka je najlepsia alternativa k micelarkam podla Vas?

        • Dobrý deň. Odličovacie balzámy sú vynikajúce. Vydržia pomerne dlho a majú asi najviac regerenačné zloženie spomedzi všetkých odličovacích produktov. Ideálne sú hlavne pre suchú a zrelú pleť, prípadne pre dvojité čistenie. Ak vám po mlieku ostávali nečistoty na pokožke pravdepodobne ste ho použili malé množstvo, alebo ste ho rýchlo odstránili. Mlieko treba rozmasírovať dlhšiu dobu, aby rozpustilo všetky nečistoty. Univerzálny produkt, ktorý vyhovuje všetkým typom pleti neexistuje. Najbližšie je k nemu pleťové mlieko, avšak veľmi mastnej pokožke nemusí vyhovovať ani to. Treba vyberať podľa typu pleti. A spotreba tampónov sa dá obmedziť uteračikmi na tvár, tampóny budete potrebovať potom minimálne.

        • Skuste odlicovaci gel a tonikum. S gelom sa odlicite aj bez tampomov a na jeden tamponik nanesiete tonikum (na vyrovnanie ph a stiahnutie porov) a prejdete po tvari. Potom serum, krem, make up…cokolvkek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.