Lebo len zdravá pleť je krásna pleť

Načo by ste si mali dávať pozor pri estetických zákrokoch?

Po poslednej recenzii s laserovým peelingom mi mnoho z vás písalo, aké rôzne procedúry by ste chceli absolvovať, a či s nimi nemám skúsenosti. Priznám sa, ja som zatiaľ vyskúšala iba zopár prístrojových ošetrení. S výplňovými materiálmi, ani s botoxom skúsenosti nemám. Napriek tomu by som Vám rada priblížila tému estetických zákrokov, a načo si pri nich dávať veľký pozor.

Nie je profesionál, ako profesionál.

V každej jednej profesii sa nájdu erudovaní, skúsení špecialisti, a za nimi naneštastie nasledujú tí druhí „špecialisti“. Myslím, že druhú skupinu netreba veľmi predstavovať. Sú to ľudia, ktorí preceňujú svoje schopnosti, a svojmu profesionálnemu oboru robia skôr hanbu.

A keď máte zaplatiť niekoľko sto eur za procedúru, tak chcete mať istotu, že ste našli správnych špecialistov. Čomu sa teda vyvarovať? A ako spoznať kvalitné pracovisko? V prvom rade je dôležité vedieť, že dermato-estetická medicína patrí výlučne do rúk lekárom.

Každoročne sa na odborných prednáškach stretávam s novými prípadmi, kedy kozmetičky poskytovali svojim klientom služby nad rámec ich odbornosti. Injektovateľné materiály, a k tomu intenzívne prístrojové ošetrenia Nám pritom do rúk vôbec nepatria, rovnako ani zdravotným sestrám. 

Konzultácia je nevyhnutná.

Každý klient podstupuje estetické zákroky s inými očakávaniami. Niekto chce len zakryť jemnú asymetriu v tvári, a niekto zas zo seba dobrovoľne urobí napodobeninu káčera Donalda. Už podľa toho aké sú vaše očakávania si vyberiete kliniku, ktorá je na vašej vlnovej dĺžke. Každá má svoj rukopis v podobe spokojných klientov.

Pred každým jedným zákrokom by ste mali podstúpiť konzultáciu, kde sa doktor oboznámi s vašim zdravotným stavom.  Informácie o zdravotnom stave sú nevyhnutné pre zistenie prípadných kontraindikácií. V prípade tehotenstva, kojenia, patologických ochoreniach pokožky, alebo niektorých perorálnych liečivách (napr. antibiotiká, isotretoín) nie sú injektovateľné materiály, ani prístrojové zákroky možné .

Súčasťou konzultácie je aj detailné predstavenie zákroku. Pri prístrojových ošetreniach by ste mali mať odporúčané frekvencie ošetrení, priebeh hojenia, odporúčanú domácu starostlivosť. Samozrejmosťou by malo byť aj upozornenie na difúzny opuch a modriny po zákroku, ak idete na výplne.

Nikdy nešetrite na materiály.

Kvalita výplňového materiálu udáva najviac cenu zákroku. Preto osobne neodporúčam, aby ste na nich šetrili. Nízka cena dokáže byť veľmi lákavá, ale má svoje značne nevýhody. Lacnejšie materiály nemajú dlhodobý efekt, po ich aplikácií vzniká väčšie riziko zdravotných komplikácií. Najlepšie pracoviská s nimi pracujú zriedkavo, alebo vôbec.

Pred zákrokom musíte vidieť, že školený dermatológ pred vami otvára nové sterilné balenie s kyselinami. Kvalitné materiály majú na svojom balení pár nálepiek. Jedna ostáva po zákroku vo vašej zdravotnej karte na klinike, a druhú by ste mali dostať vy. Na nálepkách je uvedený názov materiálu a jeho výrobca, môže sa tam nachádzať oblasť tváre pre ktorú je určený (napr. pery), nachádza sa tam doba expirácie, objem a identifikačné číslo produktu.

V prípade vzniknutých komplikácií je nesmierne dôležité, aby doktor vedel aký materiál bol použitý. Centrá, ktoré poskytujú tieto služby ojedinele nie sú dostatočne materiálovo, ani personálne vybavené na prípadne zdravotné komplikácie klienta. Preto si dôsledne zvážte, či sa rozhodnete vyskúšať lacné služby, ktoré sa vykonávajú inde ako v ambulancii.

Nežiadúce vredy, granulomy (hromadenie väzivových tkanív spojené so zápalom) až nekróza tkaniva (odumretie) môžu vzniknúť aj niekoľko mesiacov po zákroku. Problém nastáva, že máloktorý dermatológ zoberie na seba riziko, a opraví chyby druhého „profesionála“.

Etablované kliniky disponujú špeciálnymi svetlami, ktoré im nasvietia cievy, a eliminujú vznik problému. V prípade problému môžu promptne aplikovať enzým, ktorý rozpustí kyselinu hyalúronovú aplikovanú do cievy.

Dvakrát vyberaj, raz sa objednaj.

Estetické zákroky získavajú každým rokom väčšiu popularitu, preto narastá počet rôznych kliník na našom trhu. Ak uvažujete nad silným chemickým peelingom, frakčným laserom, mezoterapiou, výplňami, alebo botulotoxínom, tak si zvoľte zariadenie, kde máte istotu, že sa dostanete do rúk výhradne dermatológom. Tieto zákroky sa javia, ako veľmi nenáročné a jednoduché, ale naozaj nepatria do rúk kozmetičkám ani zdravotným sestrám.

Podľa mňa by sa nemali ani nachádzať na zľavových portáloch. Dávajte si preto pozor kde sa objednávate. Všímajte si mieru odbornosti personálu, hygieny na pracovisku, uistite sa, že pred zákrokom viete jeho konečnú cenu. Iba tak budete mať istotu, že dosiahnete želaný efekt, a nie nežiadúce trvalé následky.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Please follow and like us:


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.


Enjoy this blog? Please spread the word :)