Lebo len zdravá pleť je krásna pleť

Najlepšie aktívne látky pre mastnú pleť.

Nájsť si vhodné prípravky, ktoré zlepšia stav vašej pleti býva veľký problém. A ak máte mastnú, alebo dokonca problematickú pleť o to horšie to je. Pleť je síce často na povrchu lesklá, ale cítite neustály pocit presušenia a pnutia. Vtedy viete, že starostlivosť nie je dostatočne komplexná a vaša pokožka je podvýživená. Lebo sa zameriavate iba nato ako stiahnuť maz, ale regeneráciu, hydratáciu a ochranu už neriešite. A to je veľká chyba. Prvý a základný krok pri starostlivosti o pleť je, jej čistenie. Ak neviete ako správne odlíčiť pleť viac sa dozviete tu. Základ je použiť produkt, ktorý vám najviac vyhovuje 2x po sebe ak nosíte denne SPF, alebo dlhotrvácne make-upy.

Ak cítite po odlíčení pocit pnutia a natiahnutej tváre. Nepoužívajte ďalej produkty, ktoré máte. Čistenie musí byť vždy šetrné k ochrannému filmu pokožky. Malo by odstrániť len nečistoty a make-up, nie jej prirodzenú ochrannú vrstvu. Potom môžu nasledovať produkty, ktoré pomôžu skorigovať prípadne nedostatky na pleti, alebo ju len vyživia. Podľa čoho však vybrať tie produkty? Podľa reklamy? Odporúčaniu kamarátky? Najväčšiu istotu budete mať ak si vyberiete s odborným poradenstvom ( profesionálne produkty v salónoch, alebo lekárenska kozmetika). Ak vám to rozpočet nedovoľuje predstavím vám, ktoré aktívne látky by ste mali hľadať v drogérií.

ZINC – zinok

Zúčastňuje sa na správnom fungovaní mazových žliaz a spolu s vitamínom A vytvára kolagén a elastín. Nepriamo podporuje aj imunitný systém. Je možné si ho nasadiť aj ako výživový doplnok ak je pleť vo veľmi akútnom stave. Ak už užívate nejaké lieky je potrebné sa poradiť s lekárnikom či môžete kombinovať lieky, lebo niektoré lieky znižujú vstrebávanie zinku a účinok je potom minimálny.

AHA a BHA Kyseliny

Podrobný článok, kde nájdete rozdelenie a aj účinky kyselín je tu. Patria medzi najviac efektívne aktívne látky, odporúčam zaradiť do rutiny pre takmer všetky typy pleti.

KAOLIN a CLAY – íl a rôzne druhy bahna

Tieto látky nájdete hlavne v maskách, alebo v niektorých čistiacich produktoch na pleť. Dajú sa zakúpiť aj samostatne. Absorbujú nadmerný maz z pokožky a korigujú jeho tvorbu. Pôsobia antioxidačne, detoxikačne a šetrne odstraňujú odumreté vrstvy z pokožky. Dokážu veľmi efektívne zároveň však šetrne prečistiť do hĺbky.

GREEN TEA EXTRACT – zelený čaj

Je veľmi silný antioxidant. S jeho pomocou odstránite množstvo baktérií a toxínov z pleti. Pomáha regenovať, zmierňuje účinky UV žiarenia. Stimuluje prirodzenú hydratáciu pleti. Zároveň slúži ako prevencia proti tvorbe jaziev po akné. Zlepšuje elasticitu a tón pokožky.

Vitamín C – ASCORBIC ACID, ASCORBYL PALMITATE, SODIUM ASCORBYL PHOSPHATE

Je to najnestabilnejší vitamín. Zlepšuje prirodzenu hydratáciu pokožky ako aj pružnosť krvných vlásočnic. Bojuje proti negatívnym účinkom UV žiarenia. Slúži aj ako silný antioxidant.

NIACINE, NIACINAMIDE – kyselina nikotínova

Sú to vo vode rozpustné zložky vitamínu B3. Zvyšuje v pokožke hladinu ceramidov a voľných mastných kyselín. Napomáha udržiavať prirodzenú hydratáciu pokožky a stimuluje mikrocirkuláciu krvi.

ALLANTOIN

Ak máte veľmi citlivú, alebo podráždenú pleť tak vyhľadajte v produktoch hlavne allantoin. Táto organická látka má intenzívne regeneračné a upokojujúce účinky. Zmierňuje pocit svrbenia, pálenia alebo akéhokoľvek diskomfortu na pokožke. Zvyšuje obsah vody v bunkách.

AVENA SATIVA, OAT – ovos

Má vysoký obsah kyseliny pantoténovej, vitamínov B1 a B6. Má typickú obilninovú vôňu podľa čoho ho dokážete ľahko identifikovať v produktoch. Upokojuje podráždenu pokožku. Napomáha prirodzenej regenerácii a hydratácií. Upokojuje zápaly a podráždenia na pokožke.

RUŽOVÁ VODA

Teraz vám pre zmenu poradím hotový produkt  miesto aktívnej látky. A to je ružová voda. Je lacná, ľahko dostupná a veľmi efektívna. Môžete ju používať na viacero spôsobov. Či už pod krém, alebo na make-up. Viac o jej účinku sa dozviete v tomto tomto článku.

ALOE VERA

Obnovuje kyslé pH pokožky. Má intenzívne antispetické, regeneračné účinky na pleť. Zároveň je to silný prírodný antioxidant. Má upokojujúci účinok, zabraňuje tvorbe opuchov a zápalov.

SPIRULINA SINICA, CHLORELA

Tieto prírodne riasy sú čoraz viac populárnejšie v kozmetických produktoch. Sú bohaté na proteíny a posilňujú fyziologické funkcie kože. Regulujú tvorbu mazu, detoxikujú a upokojujú pokožku. Môžu sa využívať aj ako doplnok stravy.

GLYCYRHIZA GLABRA – sladké drievko

Napomáha prirodzenej tvorbe kyseliny hyalurónovej v pleti. Má silné antimikrobiálne účinky. Upokojuje zápaly a opuchy na pokožke. Koriguje pigmentácie na pokožke.

GINSENG – ženšeň

Zvyšuje obrannyschopnosť pokožky. Zrýchľuje bunkovú regeneráciu, jemne zjednocuje tón pleti.

HONEY- med

O účinkoch tejto aktívnej látky sa dozviete viac v podrobnom článku.

Na trhu je nespočetne množstvo aktívnych látok vhodných pre mastnú pleť avšak ja som pre vás vybrala tie najdôležitejšie a najpoužívanejšie. Neodporúčam nakupovať kozmetiku z drogérie s označením na aknóznu pleť. Väčšinou sú to produkty, ktoré majú vysoký obsah alkoholu a podporujú iba dehydratáciu pleti, ale nekorigujú jej stav.  Ich čistiace gély a peny sú veľmi penivé a agresívne. V prípade, že máte veľmi problematickú pleť produkty s označením pre citlivú pleť budú pre vás vhodnejšie. Budem rada ak mi do komentárov uvediete podľa čoho ste si doteraz vyberali nové produkty. A či ste hľadali aj na základe aktívnych látok a zloženia, alebo len doporučenia a ceny.

 

 

 

 

 

 

Please follow and like us:
error


2 thoughts on “Najlepšie aktívne látky pre mastnú pleť.”

  • Veľmi dobrý článok ako šitý pre mňa. Niektoré látky tiež považujem za veľmi účinné hlavne zinok, bahno a íly. Tiež som raz používala sérum s kyselinou salicylovou a bolo perfektné fakt som videla efekt. Zelený čaj prijem každé ráno a niekedy si tú zmes zmiešam s medom a použijem ako píling na plet. Je to jemné, hydratuje to pleť a je to fakt účinné. Ružovú vodu používam, ale nezdá sa mi, že by mojej pleti nejako pomáhala. Upokojiť ju keď je podráždená to áno alebo si ju dávam ako podklad pod oleje, no inak zmysel používania nevidím. A plne súhlasím že produkty pre aknóznu pleť z drogérie sú práve pre danú pleť nevhodné,. Sú agrestívne, neliečia a majú bumerang efekt. Ja osobne už čistiace gély nepoužívam vôbec, radšej pleťové hydratačné mydlá. Mojím top je Dove s tým mám pleť v perfektnom stave.

    • Ahoj Janka. Ružová voda má viacero účinkov, ktoré sú dôležité pre všetky typy pleti. Navyše je to krok, ktorý často chýba v rutine preto som ju uviedla lebo s jej zaradením do starostlivosti sa dá rýchlejšie skorigovať stav pleti. A v akutálnom zumnom období je to skvelá prevencia pred dehydratáciou. Gély ani ja osobne moc neobľubujem, lebo u nás na trhu nie sú moc dobre naformulované 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.


error

Enjoy this blog? Please spread the word :)