Slnečná ochrana – ako vhodne vybrať opaľovaciu kozmetiku.

Aktuálne nám teplomery vykazujú rekordné teploty, a preto by som Vám rada bližšie predstavila ako treba v tomto období chrániť pokožku a načo si dávať pozor. Aj keď som sa snažila zhrnúť to najpotrebnejšie vopred upozorňujem článok bude trochu dlhšíííííííí. 🙂 Časť slnečného žiarenia tvorí UV žiarenie, ktoré sa podľa dĺžky delí nasledovne.

UVA

  • má najdlhšiu vlnovú dĺžku, ale najmenšiu energiu ( preniká aj cez sklo)
  • preniká do hlbších vrstiev pokožky, do zamše
  • negatívne ovplyvňuje štruktúru kože, ničí kolagénové a elastínové vlákna
  • otupuje obranný systém kože, čím sa koža stáva náchylnejšia na infekcie a mikróby

UVB

  • ovplyvňuje epidermis, je zodpovedné za prípadne spálenie kože
  • úroveň žiarenia sa mení v priebehu dňa ako aj roka
  • zodpovedné za syntézu melanínu
  • môže podnietiť rozvoj onkologického ochorenia

Slnečné žiarenie má pre náš organizmus viacero veľmi pozitívnych účinkov, napríklad pomáha telu tvoriť vitamíny D a C, ktoré sú dôležité pre stavbu, vlasov, zubov a kostí. Aktivuje krvný obeh a tvorbu červených krviniek, potláča tvorbu telesných substancií, spôsobujúcich únavu a pozitívne pôsobí na psychiku tvorbou hormónu štastia – seratonínu, podporuje okysličenie pokožky a detoxikuje telo, zíntenzívňuje hormonálnu činnosť a má antibakteriálny účinnok.

Ruka v ruke s tými pozitívnymi účinkami má aj množstvo negatívnych účinkov, ako je vznik pigmentových škvŕn, tvorba spálenín, vznik slnečnej alergie, rakovina kože, dehydratácia pokožky a rýchlejšie starnutie pokožky. Preto je nesmierne dôležite zvoliť vhodnú slnečnú ochranu a dôkladne sa chrániť opaľovacou kozmetikou.

Čo znamená SPF (Sun Protection Factor)?

V preklade je to slnečný ochranný faktor, povinne musí byť uvedený na prednej strane výrobku. Jeho číslo znamená čas, ako dlho dokáže opaľovací krém chrániť pokožku pred sčervenaním a spálením UVB lúčmi v porovnaní s tým, za ako dlho by sa spálila bez ochranného krému. Ak Vaša pokožka vydrží na slnku 15 minút bez začervenania, delíte ňou žiadaný čas a podľa toho si určíte faktor. Jednoduchý príklad: chcete ísť na štyri hodiny na slnko 240/15 = 16. Takže musíte použiť ochranný faktor 16 a viac. Toto číslo je však platné iba za predpokladu, že ste použili dostatočné množstvo produktu. V priemere by to malo byť okolo 2mg na 1cm2 kože. Čo znamená že 75ml balenie by Vám nemalo vydržať viac ako 3 dôsledné aplikácie na celé telo. (také číslo ste nečakali však?) Ak používate veľmi malé množstvo produktu znižujete ochranný faktor a tak SPF 50 zaručuje ochranu na úrovni SPF 30.

Čo znamená PA na obale? 

Je to symbol, ktorý udáva ochranu voči UVA žiareniu pohybuje sa na stupnici PA+, PA++, PA+++, PA++++.  Čím viac plusiek tým väčšia ochrana. Zaužívaný je hlavne pri kórejských a japonských značkách. Ochrana voči UVA je lepšie dosiahnutá výrobkami obsahujúcimi fyzikálne filtre. Na európskom trhu sa táto stupnica nepoužíva, ale na obale prípravku sa miesto toho nachádza piktogram kde je UVA v krúžku a podľa toho viete, že produkt je širokospektrálny. Môže ho takisto nahradiť aj výraz „broad spectrum“ alebo UVA+UVB ochrana. Na obale sa tieto údaje môžu nachádzať iba v prípade, že dosahujú aspoň tretinu hodnoty SPF.

Aké typy filtrov sa nachádzajú v prípravkoch?

Chemické – sú zložité organické molekuly, rozpustné vo vode alebo v oleji, ktoré pohlcujú časť UV žiarenia a chemickým procesom ho menia na teplo. Jeho značnú časť vylúčia na povrch pokožky a len malú prepustia do pokožky. Pre dosiahnutie ochrany ich musíte aplikovať aspoň 20 minút pred opaľovaním. UV s vysokou energiou môže štiepiť jeho molekuly a nastáva riziko, že nebude fotostabilný a môžu vzniknúť slnečné alergie.

Čo znamená fotostabilný? Potvrdzuje to že, UV filtre sú odolné voči zmene konzistencie pod vplyvom slnečného žiarenia. Prípravky tak nestratia svoj efekt počas doby pôsobenia na pokožke. Počas horúcich letných dní by som Vám neodporučila používať parfémy priamo na pokožku, nakoľko nie sú fotostabilné. Navyše môžu spôsobiť nepríjemnú alergickú reakciu a pigmentácie.

Najpoužívanejšie molekuly : PABA, benzophenone-3, Ethylhexyl, Camphor Benzalkonium Metholsulfate, octocrylene, Butyl Methoxydibenzoyl Methane, homosalate a Drometrizole Trisoloxane.

Fyzikálne – sú to častice anorganických látok, ktoré odrážajú energiu UV žiarenia. Nie sú rozpustné vo vode ani v oleji. Po aplikácií okamžite chránia pred žiarením. Ich nevýhoda je že, zanechávajú biely povlak na pokožke. Vhodné sú aj pre citlivú alebo detskú pokožku. Používajú sa iba dva druhy, oxid titaničitý ( Titanium Dioxide ) a oxid zinočnatý ( Zinc Oxide )

Hybridné – kombinujú sa dva druhy vyššie spomenutých filtrov a majú výbornú fotostabilitu. Ponúkajú stabilnú ochranu pred UVB ako aj UVA žiarením. Používajú sa najmä v dekoratívnej kozmetike.

Najpoužívanejšie molekuly: Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine

Naša koža sa pred slnečným žiarením dokáže chrániť vďaka pigmentácií, hrubnutí rohoviny pokožky, zvýšením potením a tvorbou kyseliny močovej v pote. Stupeň prirodzenej ochrany pokožky sa udáva fototypom. Je to dedičné množstvo a rozloženie melanínu v pokožke. Udáva ako a či vôbec sa dokáže naša pokožka opáliť. Detská pokožka je na slnečné žiarenie veľmi citlivá a nemá ešte dostatočnú ochranu pred ním, preto by sme ju nemali vôbec opaľovať. Vhodnejšie sú pre ňu fyzikálne UV filtre.

FOTOTYP I – ľudia so svetlými až ryšavými vlasmi, pokožka má bledý nádych a často sa na nej vyskytujú pehy. Po pobyte na slnku sa spáli a sčervenie nikdy nezhnedne, ale olúpe sa. Vlastná ochrana pred slnkom je veľmi krátka maximálne  5 – 10 minút.

FOTOTYP II – takisto blond až svetlohnedé vlasy a citlivá pleť. Veľká predispozícia na pigmentové škvrny. Po pobyte na slnku vždy sčervenie a následne zhnedne, ale len na veľmi krátku dobu. Pokožka nedokáže udržať opálenie.  Vlastná ochrana pred slnkom maximálne 10 – 20 minút.

FOTOTYP III – ľudia s hnedými vlasmi a snedou pokožkou. Najviac ľudí u nás spadá do tejto kategórie. Pokožka len zriedka sčervenie, opáli sa veľmi ľahko a získa stály bronzový nádych. Vlastná ochrana pred slnkom maximálne 20 – 30 minút.

FOTOTYP IV – tmavohnedé až čierne vlasy, pokožka je celoročne intenzívne pigmentovaná.  Opaľuje sa najľahšie zo všetkých typov. Vlastná ochrana pred slnkom maximálne 40 – 50 minút.

Pri výbere slnečnej ochrany by mal byť fototyp pre vás prvý faktor podľa čoho vyberať. Následne by to malo byť prostredie, v ktorom sa chcete pred slnkom chrániť. Doma Vám bude stačiť nižší stupeň ochrany, ako na dovolenke v tropickom podnebí. S nadmorskou výškou rastie aj intenzita UV žiarenia, preto ak radi trávite svoj čas na horách prispôsobte tomu ochranný faktor.

Ak ste zástancom čisto fyzikálnych filtrov odporúčam vyberať také, ktoré nemajú uvedené v zložení nano. Vo vedeckom prostredí sa na nano technológiu pozerajú s veľkou nedôverou nakoľko sa svojim mikroskopickým rozmerom môže dostať do organizmu a je tam vysoká korelácia na viacero ochorení. Ak sa Vám nechce čítať zloženie produktov, tak fyzikálne filtre spoznáte ľahko podľa toho, že zanechávajú biely povlak na pokožke.

Nato, aby bola ochrana účinná ju musíme počas dňa obnovovať. Ak trávime deň pri vode, po každom plávaní treba naniesť ochranný produkt znova. Vodou a mechanickým utieraním do uteráka, alebo ležaním na deke nám ostáva minimálne množstvo na pokožke. Bežne nám vydrží filter dve hodiny, takže potom by sme ho mali počas dňa nanovo aplikovať. V prípade že máte make-up, poslúži vám nato minerálny púder, alebo sprej s ochranným faktorom, nenarušia váš make-up, ale zaručia dôkladnú ochranu pred slnkom.

Nepoužívajte minuloročné krémy. Prípravky na slnečnú ochranu obsahujú chemicky zložitejšie molekuly ako bežná kozmetika, preto sa ich oxidáciou a teplom výrazné znižuje účinnosť. Navyše si môžete spôsobiť aj alergickú reakciu. Neotvárajte preto zbytočne veľké množstvo produktov cez letnú sezónu a radšej počkajte, kým jeden spotrebujete.

SPF ochranu by sme mali používať celoročne bez ohľadu nato, ktorý fototyp ste. Mali by sme ju aplikovať nielen na pleť, ale preventívne aj na dekolt a ruky. Z praxe však môžem povedať, že tento krok klienti bohužiaľ podceňujú najviac a najčastejšie chýba v ich pravidelnej kozmetickej rutine. Pri zanedbávaní slnečnej ochrany vznikajú nepríjemné pigmentácie, ktoré sú trvalé.  Nadmerné slnenie spôsobuje aj trvalé poškodenie Vašej DNA a pokožka vďaka tomu rýchlejšie starne. Isto si aj vy spomeniete na niekoho vo svojom okolí, kto je celoročne neprimerane opálený a vyzerá o dekádu staršie oproti svojím rovesníkom.

Veľmi sa teším že tento trend upadá. Ľudia si čoraz viac uvedomujú, že bledý odtieň pokožky pôsobí krajšie a zdravšie. Vďaka kvalitnej slnečnej ochrane dokážeme pokožku udržať dlho v skvelej kondícií.  V tomto by sme si mohli brať príklad z ázijskej kultúry, kde obdivujeme dokonale hladkú pleť ich žien. Je to hlavne kvôli SPF ochrane, na ktorú oproti nám veľmi dbajú. Tiež je dôležité pripomenúť ak používate prípravky s SPF faktorom treba pleť dôkladne a dvakrát odlíčiť. Prípravky bývajú často na tukovej báze a môžu viesť k zápalom pri nedostatočnom čistení pleti. Článok o odličovaní pleti nájdete tu http://happynewskin.com/cistenie-pleti-zaklad-k-zdravej-pokozke/  A ako ste na tom vy so slnečnou ochranou? Používate SPF iba počas leta, alebo celoročne?

 

 

 

 

 

 

 3 thoughts on “Slnečná ochrana – ako vhodne vybrať opaľovaciu kozmetiku.”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.